TFF ETIK KURULU BASVURUSU

TFF ETIK KURULU BASVURUSU

Trabzonspor Kulübü Başkanı HACIOSMANOGLU'nun Fenerbahce macı öncesinde Hakem Bülent Yıldırım'la görüşmesi için yapılacak ETIK KURULU BAŞVURUSU

 

 

 Aşağıdaki metin ve eklerini, İsim - TC Kimlik ve adres bilgilerinizle beraber  aşağıdaki Mail - Faks ve adreslere gönderebilirsiniz.

Son Başvuru 11 Şubat 2015 tir unutmayınız

================================================

Türkiye Futbol Federasyonu - Riva

Adres: 
Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Riva/Beykoz/İstanbul

Faks: 0 212 323 49 50 - 0 212 323 47 87 
Mail:  
iletisim@tff.org

 

 

 

 

 

Türkiye Futbol Federasyonu - Ankara

Adres : 
Ehlibeyt Mahallesi 6. Sokak No 3 06520 Balgat / Ankara
Faks : 0 312 473 45 02

 

 

 

 

 

 =======================================================

 

 

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU

 

ETİK KURULU BAŞKANLIĞINA

 

 

                                                                                                                                                                                                                 9 Şubat 2015

 

 

 

BAŞVURUCU  : ……………………………– TC Kimlik No : ………………………………

                           Adres : …………………………………………………………………………

 

 

KARŞI TARAF      : İbrahim Ethem HACIOSMANOĞLU

                                 Trabzonspor Kulübü Başkanı

 

KONUSU           : Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Ethem HACIOSMANOĞLU 'nun TFF Etik Kurulu Talimatı, TFF Futbol Disiplin Talimatı ve 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırı eylem ve açıklamaları nedeniyle TFF Etik Kurulu Talimatı gereğince cezalandırılması istemidir.

 

AÇIKLAMALAR                  :

 

1- Trabzonspor Kulübü Başkanı Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu, 7 Şubat 2015’de oynanan Türkiye Süper Ligi Fenerbahçe.-Trabzonspor Futbol  Maçı öncesi, maçın hakemi Bülent Yıldırım'ı telefonla arayarak görüşmüştür.

Hakem Bülent Yıldırım, İbrahim Hacıosmanoğlu'nun kendisini aramasının akabinde Merkez Hakem Kurulu Başkanını arayarak durumu aktarmış ve kendisini bilgilendirmiştir.

 

2 - TRABZONSPOR Kulübü Başkanı İBRAHİM ETHEM HACIOSMANOĞLU'nun 06.02.2015 tarihinde medyada yer alan müsabakanın hakemi ile telefonla görüşmesi nedeniyle "sportmenliğe aykırı hareketi", TRABZONSPOR’un resmi internet sitesi www.trabzonspor.org.tr' de yer alan "Kamuoyuna Duyuru" başlıklı açıklama ve medyada yer alan "sportmenliğe aykırı açıklamaları" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 36. ve 38. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

 

3 – Ayrıca, TFF Resmi Sitesinden 06.02.2015 tarihinde  İbrahim Hacıosmanoğlu'nun maçın hakemini araması ile ilgili olarak yapılan açıklamada; haklı olarak şu ifadeler kullanılmıştır.

“Hakemlerimizi etki altına almaya yönelik tüm hareketler anlamsızdır ve kesinlikle sonuçsuz kalacaktır.”

“Bu olay göstermiştir ki hakemlerimize yönelik baskı kurma çabası, aklın ve vicdanın kabullenemeyeceği bir seviyeye gelmiştir.”

 

 “Sık sık hak ve adalet söylemlerinde bulunan Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun bu davranışını şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin güzide kulüplerinden birinin başkanı olan Sayın Hacıosmanoğlu,  konumunun hak ettiği saygıyı, kişisel olarak da hak etmek için bir an önce tavrını gözden geçirmeli ve başta hakem camiamız olmak üzere tüm futbol kamuoyundan özür dilemelidir.”

“Kurumların saygınlığı her şeyin üstündedir, kişisel hesaplara alet edilmesine izin verilmeyecektir. “

 

4 – Trabzonspor Kulübü Başkanı  İbrahim Hacıosmanoğlu'nun açıklamaları TFF Futbol Disiplinin ilgili maddelerini ihlal ettiği için 36 ve 38 madde gereğince Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir. 

 

Ancak esas sevk edilmesi gereken FBT 56 MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME maddesi gereğince sevk işlemi yapılmamıştır. Bu açıdan Hukuk Müşavirliği'nin 06.02.2015 tarihinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na yapılan sevk raporları HUKUKİ AÇIDAN YANLIŞ VE HATALIDIR!

 

Ayrıca karşı tarafın  1.1.2015 tarihinde aldığı 45 günlük cezasının da  halen devam ettiği TEKERRÜR açısından unutulmamalıdır !

 

Ayrıca  İbrahim Hacıosmanoğlu'nun açıklamaları  6222 Sayılı Sporda Şiddet ve ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna ve yine  TFF Etik Kurulu Talimatına aykırılık da oluşturmaktadır. Kurulunuza yapılmış bulunan başvuru TFF Etik Kurulu Talimatı gereğince yapımış olsa da; karşı tarafın eyleminin TFF FBT ve 6222 SK da aykırılık oluşturduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Kaldı ki karşı taraf hakkında 6222  Sayılı Sporda Şiddet ve ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun gereğince Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunulduğu basında yer almıştır.

 

5 – Etik Kurulun Görevi; “Futbol camiasının uyması gereken etik davranış ilkelerini ve futbolun etik kurallarını düzenlemektir.” TFF tarafından yapılan resmi açıklamada da açıkça görüleceği gibi karşı taraf kulüp başkanı FUTBOL CAMİASININ ETİK KURALLARINI, ETİK DAVRANIŞ İLKELERİNİ AÇIKCA İHLAL ETMİŞTİR Bu sebeple Kurulunuzca örnek bir cezaya çarptırılması gerekmektedir.

Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi; karşı taraf; TFF Hukuk Müşavirliği tarafından FBT 36 ve 38 maddeleri gereğince Disiplin Kuruluna Sevk Edilmiş olup; esas daha öenmli olan FBT 56 maddesindekiMÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME maddesi gereğince sevk işlemi yapılmamıştır.

 

Bu sebeple ilgili kulüp başkanının maçın hakemini araması eylemi ile ilgili olarak Etik Kurulunuzca; görev tanımı içersinde yer alan 4.madde ile ilgili olarak da  İbrahim Hacıosmanoğlu ŞİKE kapsamı içerisine girdiğinden bu konu ile ilgili olarak da araştırma yapılarak kendisinin cezalandırılmasını talep etmekteyiz.

 

 MADDE 4 - KURULUN GÖREVLERİ

Kurul;

 a) İşbu Talimat’ın 2. maddesinin (h) bendindeki kişilerin Futbol Disiplin Talimatı uyarınca işlem yapılmayan ve işbu Talimat kapsamına giren ihlâllerini incelemek,

 b) Şike ve teşvik primi iddialarını incelemek;

 

Zira şikayet edilen Trabzonspor Kulübü Başkanı FBT 36 ve 38.maddeleri gereğince Disiplin Kuruluna Sevk edildiğinden; ŞİKE KONUSUNDA ise sevk işlemi yapılmadığından bu konuda kurulunuza başvuru yapılması mecburiyeti doğmuştur.

Bu konu ile benzer olarak; İtalya da FC İnter ve AC Milan yetkililerinin, hakemleri telefonla arayarak etkileme uğraşı içerisindeki eylemleri nedeniyle soruşturma açıldığı da unutulmamalıdır !

Oysa ki Trabzonspor Kulübü Başkanı tarafından maçın hakeminin aranması 6222 SK gereğince hakemin aranması bile en azından ŞİKE TEŞEBBÜSÜ olarak adlandırılabilir. Ayrıca konuşmanın içeriği Kurulunuzca araştırıldığında başka suçlar da ortaya çıkabilecektir; maçın hakeminin tehdit edilmesi gibi !

 

6 – Tüm bunların yanında TFF tarafından tüm bu yaşananların bilinmesi ve görülmesine rağmen müsabaka hakeminin değiştirilmemesi de ayrı bir aykırılıkdır.  Bu aykırlık ile ilgili olarak eski FİFA Kokartlı hakem Ahmet Çakar da hakemin değişmesi gerektiğini belirtmiştir.

 

Ahmet Çakar, "Yusuf Namoğlu'na çok net söylüyorum. Her ne kadar Bülent Yıldırım'ın hiçbir suçu olmasa da hakem değiştirmelidir. İbrahim Hacıosmanoğlu'nun hakemi araması çok büyük bir skandal ve provokasyondur. Bu andan itibaren hakemin çalacağı her karar sorun yaratır. Hakem değişmelidir" demiştir

 

SONUÇ : Yukarıda arz ve izah nedenler ve re’sen göz önünde bulundurulacak delil ile sebepler uyarınca;  Trabzonspor Kulübü Başkanı  İbrahim Ethem  Hacıosmanoğlu'nun cezalandırılmasına karar verilmesini bir Fenerbahçe Taraftarı olarak saygılarımla arz ve talep ederim.09.02.2015

EKLERİ :

TFF ve diğer mevzuat; TFF açıklamaları ve konu ile bilgiler.

 

 

TFF'den Açıklama ve Uyarı

 

Trabzonspor Kulübü Başkanı Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun hafta sonu oynanacak Fenerbahçe A.Ş.-Trabzonspor A.Ş. maçının hakemi Bülent Yıldırım'ı telefonla arayarak görüşmesi, futbolumuzda örneği görülmemiş bir olaydır.

Hakemimiz, Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun kendisini aramasının akabinde derhal Merkez Hakem Kurulu Başkanımızı arayarak durumu aktarmış ve kendisini bilgilendirmiştir.

Hakemlerimiz kulüp yöneticilerinin görüşleri ve müdahaleleriyle değil, Futbol Oyun Kuralları'yla hareket etmekte ve sadece sahada gördüklerini çalmaktadır. Bu nedenle hakemlerimizi etki altına almaya yönelik tüm hareketler anlamsızdır ve kesinlikle sonuçsuz kalacaktır.

Bu olay göstermiştir ki hakemlerimize yönelik baskı kurma çabası, aklın ve vicdanın kabullenemeyeceği bir seviyeye gelmiştir.

Sık sık hak ve adalet söylemlerinde bulunan Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu'nun bu davranışını şiddetle kınıyoruz. Türkiye'nin güzide kulüplerinden birinin başkanı olan Sayın Hacıosmanoğlu,  konumunun hak ettiği saygıyı, kişisel olarak da hak etmek için bir an önce tavrını gözden geçirmeli ve başta hakem camiamız olmak üzere tüm futbol kamuoyundan özür dilemelidir.

Türk futboluyla ilgisi olsun olmasın herkesin bilmesi ve asla test etmeye kalkışmaması gereken bir gerçek varsa o da Türk futbolunda tek otorite ve yegane karar merciinin Türkiye Futbol Federasyonu olduğudur.

Kurumların saygınlığı her şeyin üstündedir, kişisel hesaplara alet edilmesine izin verilmeyecektir. 

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=22269

 

 

Disiplin Sevkleri 

 

 

Hukuk Müşavirliği'nin 06.02.2015 tarihinde Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na yapılan sevk raporları aşağıda belirtilmiştir.

 

TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü'nün resmi internet sitesi www.trabzonspor.org.tr'de "Kamuoyuna Duyuru" başlıklı açıklamada yer alan "sportmenliğe aykırı açıklamaları"nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 38. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir.

 

TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü BaşkanıİBRAHİM ETHEM HACIOSMANOĞLU'nun 06.02.2015 tarihinde medyada yer alan müsabakanın hakemi ile telefonla görüşmesi nedeniyle "sportmenliğe aykırı hareketi", TRABZONSPOR A.Ş. Kulübü'nün resmi internet sitesi www.trabzonspor.org.tr'de "Kamuoyuna Duyuru" başlıklı açıklamada ve medyada yer alan "sportmenliğe aykırı açıklamaları" nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 36. ve 38. maddesi uyarınca PFDK'ya sevkine karar verilmiştir. 06.02.2015

 

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=1294&ftxtID=22270

 

 

 

TFF ETİK KURULU TALİMATI

 

MADDE 1 - AMAÇ Bu talimatın amacı, Türk futbolunun etik değerleri ve toplumdaki saygınlığının korunması için kurulan Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu’nun çalışma usul ve esaslarını, futbol camiasının uyması gereken etik davranış ilkelerini ve futbolun etik kurallarını düzenlemektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MADDE 4 - KURULUN GÖREVLERİ

Kurul;

 a) İşbu Talimat’ın 2. maddesinin (h) bendindeki kişilerin Futbol Disiplin Talimatı uyarınca işlem yapılmayan ve işbu Talimat kapsamına giren ihlâllerini incelemek,

 b) Şike ve teşvik primi iddialarını incelemek;

 

ETİK DAVRANIŞ İLKELERİ

MADDE 10 - GENEL YÜKÜMLÜLÜK Futbol camiasındaki tüm gerçek ve tüzel kişiler, evrensel “fair play” kurallarına uygun olarak; Türkiye’nin bağlı olduğu ulusal ve uluslararası futbol kuruluşları ve TFF tarafından konulan ve gözetilen bağlılık, dürüstlük ve sportmenlik prensiplerine bağlı kalmak ve buna göre davranmak, futbolun marka değerini korumak zorundadır.

 

 

MADDE 11 - NEZAKET ve SAYGILI OLMA Futbol camiasındaki tüm gerçek ve tüzel kişiler, birbirleriyle ve medya, taraftar gibi futbolun diğer paydaşlarıyla ilişkilerinde nezaket ve karşılıklı saygı anlayışı çerçevesinde davranacaklardır.

 

MADDE 12 - TAHRİK EDİCİ DAVRANIŞLARDAN KAÇINMA Futbol camiasındaki tüm gerçek ve tüzel kişiler; a) Heyecanlı, kontrol dışı, ön yargılı ve suçlayıcı, b) Kulüpler arasında çatışmaya yol açacak, dostane duyguları zaafa uğratacak, c) Taraftarların ve izleyicilerin -kötü tezahürat da dahil olmak üzere- olumsuz tüm davranışlarını özendirecek, tahrik ve teşvik edecek

 

 

TFF FUTBOL DİSİPLİN TALİMATI

 

 

C. DİSİPLİN İHLALLERİ

 

 MADDE 36 – SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET

(1) Sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren, (a) Futbolculara bir ila üç müsabakadan men cezası, (b) Yöneticilere 21 ila 60 gün arasında hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 25.000.-TL’den 130.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 13.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 8.000.-TL’den 25.000.- TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 5.000.-TL’den 10.000.-TL’ye kadar para cezası, (c) Görevlilere ve diğer kişilere, bir ila üç müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya on beş ila otuz gün arasında hak mahrumiyeti cezası, (ç) Kulüplere ise Süper Lig için 40.000.-TL’den 200.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 20.000.- TL’den 100.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 13.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 6.500.-TL’den 33.000.-TL’ye kadar para cezası, verilir. (2) Disiplin Kurulu gerekli gördüğü takdirde bu maddede belirtilen ihlal nedeniyle sadece 35. maddenin 4. fıkrasında belirtilen para cezasına hükmedebilir.

 

 

 

MADDE 38 – SPORTMENLİĞE AYKIRI AÇIKLAMALAR

(1) Basın ve yayın organlarına sportmenliğe, spor ahlakına veya fair-play anlayışına aykırı açıklamalarda bulunan; açıklamaları ile TFF’nin saygınlığını zedeleyen, futbolun değerini düşüren, sporda şiddet veya düzensizliği teşvik eden, taraftar eylemlerine sebebiyet verebilecek mahiyette beyanlarda bulunan, spor müsabakalarının taraflarını, müsabakalardaki görevlileri, spor kulübü veya TFF yöneticilerini rencide edecek ya da bu kişilere husumet duyulmasına neden olabilecek şekilde açıklamada bulunan; (a) Futbolculara iki ila altı müsabakadan men cezası, (b) Kulüplerin yöneticilerine 45 ila 120 gün arasında hak mahrumiyeti cezası ve Süper Lig kulübü yöneticileri için 30.000.-TL’den 140.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 15.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 10.000.-TL’den 25.000.- TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 5.000.-TL’den 10.000.-TL’ye kadar para cezası, (c) Görevlilere ve diğer kişilere, üç ila yedi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 21 ila 45 gün arasında hak mahrumiyeti cezası, verilir. (2) Bununla birlikte yukarıdaki fıkranın (c) bendinde yer alan kişilere bu cezalara ilave olarak Süper Lig kategorisinde yer alan kişiler için 14.000.-TL’den 70.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 7.000.-TL’den 28.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 3.500.-TL’den 7.000.-TL’ye kadar, 3. Lig kategorisinde yer alan kişiler için 1.500.-TL’den 3.500.-TL’ye kadar para cezası verilir. (3) 1. fıkrada belirtilen eylemlerin kulüplerin basın yayın organları (özellikle resmi internet siteleri ve kulüp televizyonları) aracılığı ile herhangi bir isim belirtilmeksizin veya yönetim kurulu tabiri kullanılarak gerçekleştirilmesi halinde kulüplere Süper Lig için 100.000.-TL’den 300.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 55.000.-TL’den 150.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 30.000.- TL’den 55.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 15.000.-TL’den 30.000.-TL’ye kadar para cezası ve açıklamayı yapan kulübün başkanına da ayrıca 1. fıkranın (b) bendine göre ceza verilir. (4) Bu maddede yer alan müsabakadan men, soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve hak mahrumiyeti cezaları para cezasına çevrilemez

 

 

 

MADDE 56 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır. (a) Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir, (b) Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir. (c) İhlalde sorumluluğu bulunan kişilere ayrıca para cezası verilebilir. (2) 1. fıkrada belirtilen ihlallere teşebbüs etmek yasaktır. (a) Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir. (b) Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir. (3) İhlal veya ihlale teşebbüsün hakemler tarafından meydana getirilmesi halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

 

MADDE 10 – İÇTİMA (1) Birden fazla cezayı gerektiren fiiller, ayrı ayrı cezalandırılır. (2) Bununla birlikte, fiillerin bir bütünlük arz etmesi halinde en ağır cezayı gerektiren ihlal için öngörülen cezaya hükmedilir ve öngörülen ceza yarısına kadar artırılabilir.

 

MADDE 11 – TEKERRÜR (1) Tekerrüre ilişkin özel hükümler saklı kalmak kaydıyla, disiplin ihlalinde bulunan bir kişinin, aynı sezon içerisinde bu ihlali tekrar etmesi halinde, cezasının kesinleşmiş olması kaydı ile sonraki cezası artırılır. Disiplin Kurulu bu gibi hallerde cezayı yarısına kadar artırmaya yetkilidir. (2) İhtar ve kınama cezaları ile ikiye kadar (iki dahil) müsabakadan men cezası veya soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı tekerrüre esas olmaz

 

 

6222 SAYILI KANUN Şike ve teşvik primi

 

MADDE 11 – (1) Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.

(2) Şike anlaşmasının varlığını bilerek spor müsabakasının anlaşma doğrultusunda sonuçlanmasına katkıda bulunan kişiler de birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Kazanç veya sair menfaat vaat veya teklifinde bulunulması halinde, anlaşmaya varılamadığı takdirde, suçun teşebbüs aşamasında kalmış olması dolayısıyla cezaya hükmolunur.

(4) Suçun;

a) Kamu görevinin sağladığı güven veya nüfuzun kötüye kullanılması suretiyle,

b) Spor kulübünün yönetim kurulu başkan veya üyeleri tarafından,

c) Suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde,

ç) Bahis oyunlarının sonuçlarını etkilemek amacıyla,

işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Suçun bir müsabakada bir takımın başarılı olmasını sağlamak amacıyla teşvik primi verilmesi veya vaat edilmesi suretiyle işlenmesi halinde bu madde hükümlerine göre verilecek ceza yarı oranında indirilir.

(6) Bu madde hükümleri;

a) Milli takımlara veya milli sporculara başarılı olmalarını sağlamak amacıyla,

b) Spor kulüpleri tarafından kendi takım oyuncularına veya teknik heyetine müsabakada başarılı olabilmelerini sağlamak amacıyla,

prim verilmesi veya vaadinde bulunulması halinde uygulanmaz.

(7) Suçun spor kulüplerinin veya sair bir tüzel kişinin yararına işlenmesi halinde, ayrıca bunlara, şike veya teşvik primi miktarı kadar idari para cezası verilir. Ancak, verilecek idari para cezasının miktarı yüzbin Türk Lirasından az olamaz.

(8) Müsabaka yapılmadan önce suçun ortaya çıkmasını sağlayan kişiye ceza verilmez.