SPK 12 SUBAT KARARLARI

SPK 12 SUBAT KARARLARI

ŞAPKADAN ÇIKAN TAVŞAN ...

 

Dün akşam ilerleyen saatlerde Sermaye Piyasası Kurulu HAFTALIK BÜLTEN’ini yayınladı. Zamanlama açından ilginç bir toplantı ve yayımlamaydı bu. Çünkü alışageldiğimiz gibi, Cuma günleri toplanıp karar vermesi ve IMKB nin hafta içi seanslarının kapanması beklenir, açıklanan kararların okunması, anlaşılması ve yorumlanması için hafta sonunun geçmesi beklenirdi.

 

Biraz dikkatli bakan gözler ve perde arkasındaki gelişmeleri izleyenler sebepleri hemen buldular tabii:

 

 

Pazartesi akşamı Beyaz TV de yapılan tek taraflı programda, yapılan gerçeğe dayanmayan açıklamalar, yatırımcıların yanlış yönlendirilmesine yol açabilirdi, özellikle Galatasaray’ın aklanmasına çalışıldığı gün gibi aşikardı. Doğrusu hemen açıklanmalıydı. Oysa önceki gece aynı programda Sn. Yavuz Semerci tam tersi açıklamalar yapmış, tarafımızca ve tüm kamuoyunca programa verilen tepkiler büyümüştü.

 

Aynı gece 23:00 de Kanal A’da benim telefonla katıldığım programda ise, aylardır Sosyal Medyada yayınlamakta isem de, SPK nın Kasım ayında Galatasaray Kulübüne gönderdiği Denetim ve istediği savunma ilk defe canlı canlı dile getiriliyor ve SPK ‘ya soruluyordu: NEDEN BUGUNE KADAR GEREĞI YAPILMADI?

 

 

İkinci sermaye artırımının red kararının açıklandığı 1 Şubat günü, daha karar açıklanmadan CITIBANK’ın Borsada yaptığı külli miktarda hisse alımı da içeriden bilgi sızıyor mu acaba korkusu yaratmıştı bilen kesimler arasında

 

 6 aydır sosyal medyada tweet ve paylaşımlarla küçük küçük yayınlanan iddialar, bir çok arkadaşımın talebi ve baskısı sonucu 4 Şubat’tan itibaren BLOG’umda tek parça halinde ve belge belge yayınlanmaya başlamış, artık göz ardı edilmeyecek tepkıler ÇIĞ gibi gelmeye başlamıştı.

SONUÇ : SPK dün gece Küçük Yatırımcı ve SOSYAL MEDYA nın gücünü kabul etmiş ve önceki Sermaye Artırımında uygulamadığı KANUN KURAL ve YÖNETMELİKLERİ uygulamıştır. Buyrun BÜLTEN :

 

http://www.spk.gov.tr/apps/haftalikbulten/displaybulten.aspx?yil=2013&sayi=5&ext=.pdf

 

Şeytanın ayrıntıda gizli olduğunu bilen benim gibi sadece bir kaç arkadaş dışında, Gazeteler dahil herkes Galatasaray’ın adının geçtiği maddeyi okuyor verilen cezaları tartışıyor, Bu kadar mı ceza? Peki şimdi ne olacak? diyorlardı.

 

Oysa bu kararın çıkacağını bekleyen bilen ve Galatasaray’ın adının geçmediği bölümlere bakan BİR KAÇ İYİ ADAM ise, SPK nın 12 Şubat Darbesi’nin keyfini çıkarıyordu. SPK sağ gösterip sol vurmuş ve Galatasaray’ı sermaye artırımı yapamayacak, yapsa bile cukkalayamayacak hale getirmişti. HADI BERABER INCELEYELIM:

 

Önce herkesin baktığı yere bakalım. Orada Galatasaray’ın da adı geçiyor. Görelim ne diyor SPK :

 

 

Bu kadar uzun ve bir çok hukuki terim kullanılarak yapılan yorumlar tabii ki bir çok arkadaşın kafasını karıştırmıştı. Neler oluyordu? Ne demekti bunlar? Çok sevdiğim bir arkadaşımla yemekteyken gelen telefon üstune telefonlar mesajlar tweetler dolayısıyla geceyi erken bitirmek ve GÖREV BAŞINA dönmek zorunda kaldım. Ve herkes Twitter’da verilen cezaları tartışırken saat tam 12:00 de BOMBA yı patlattık:

 

GALATASARAY BU YENI SERMAYE ARTIRIMINI YAPAMAYACAK, YAPSA BILE ASTARI YUZUNDEN PAHALIYA GELECEK, DIMYATA PIRINCE GIDERKEN EVDEKI BULGURDAN OLACAK.

 

Biz yine bu cezalara bakalım daha sonra da BOMBA yı anlatalım:

 

Ne demiş SPK ? Efendim Galatasaray Futbolcu Fesih Bedelleri Uluslararasi Standartlara uygun olarak değerleme yapilmamiş aktif toplaminin yaklasik % 42-44 une varan oranda hatali değerleme dolayisiyla 369 Milyar CEZA ODEMESI

 

Ayrica bu hatalı hesap dolayisiyla ortaya çıkan cezanın, o dönemdeki Yönetim Kurulu Üyeleri (Sn. Adnan Polat ve ekibi) tarafından ödenmesinin Genel Kurulda OYLANMASI, bu oylamaya ilgili kişilerin ve kurumların KATILMAMASI

 

Uluslararasi Muhasebe Standartlari na uygun olmayan bazi dipnotlari nedeniyle Galatasarayin UYARILMASI

 

Bu yanlis bilgilendirmeler dolayisiyla zarara uğrayan hissedarların o dönem Yonetim Kurulu Uyeleri aleyhine DAVA ACABILECEKLERINE dair karar; Bu dava açma ve ilgili konulari belirlemek uzere Galatasaray Sportif A.S'ninn Genel Kurulunu toplamasi ve karar almasi

 

Bu 343 Milyar Cezanin ilgili dönem yöneticilerden alınıp alınmamasına ilişkin Genel Kurulda Oylama Yapilmasiş bu oylamalarda ilgili donem yöneticilerin (sorumluluğu olanlarin) OY KULLANMAMASINA..

 

Pazartesi gecesi,  Beyaz TV de Sn. Sedat DOGAN in "zamaninda açıkladık  HERKES BILIYORDU" lafinin aksine,bizim aylardır yazdığımız  Sirket birleşmeleri sirasinda Yonetim Kurulu Kararlari ve Halka yapilan duyurularda yatirimcidan BILGI GIZLENMESI dolayisiyla o günkü yöneticilere CEZA.. (Her yönetim kurulu üyesi 114,5 Milyar TL para cezasi ödeyecek )

 CEZALAR BU KADAR..

Gerçek anlamı ne bu CEZALARIN? Özetleyelim :

 

Oncelikle 6 aydir yazdigimiz ve belgesiyle bilgisiyle gösterdiğimiz SPK RAPORU çerçevesinde, iddialarımız KABUL EDILMIŞTIR

Galatasaray YATIRIMCIDAN BILGI SAKLAMAK, YANILTICI BEYANDA BULUNMAK ve HATALI HESAP YAPMAKTAN SUCLU BULUNMUSTUR

 

Bu KARAR su anda Mahkemelerde devam eden STAD HASILAT PAYLASIMI davalarinda KANIT OLARAK KULLANILACAKTIR

 

Bu aciklamalar çerçevesinde YATIRIMCILAR o günden bugüne zararlarini talep edeceklerdir.. Ellerinde kanuni BELGE olacaktir

 

Bu aciklamalar ve kararlar, Mahkemelerde suren ESKI KARARLARIN IPTALI ve YOK SAYILMASI ve ESKIYE DONUS için EMSAL OLACAKTIR

 

Turkcesi : O günden bugüne elinde hisse bulunduran Magdurlarin bu zararlarinin giderilmesi için YOL AÇILMIŞTIR

 

Gelelim BOMBA’ya.. O anlı şanlı gazetelerimiz, televizyonlarımız, ekonomistlerimiz (birkaç uyanık arkadaşım müstesna) gece saat 12:00 de biz açıklayıncaya kadar, NEDEN ASIL KONUYA VAKIF OLAMADILAR? Neden asıl darbeyi anlatmadılar? Anlamadıklarından olabilir mi? Yoksa saklama arzusu mu?

 

GEÇİNİZ… Saklayamazsınız.. Maymunun gözü açılmıştır.. PANDORANIN KUTUSU artık kapanmayacak ve her şey ortaya dökülecektir..

 

Peki uzatmadan BUZDAGININ ALTINDA NE YATIYOR ? görelim

 

BOMBA : Galatasaray Bedelli Sermaye Artirimini Kredi de bulsa Y_A_P_A_M_A_Y_A_C_A_K....  SPK Karari acik ve net olarak bunu tespit etmiştir. Ne demiştik az once.. SPK Cezalardan bahsediyor ama oyle bir KONTRA vurmuş ki.. Galatasaray KNOCK-OUT.. Yani NAKAVT oluyor.. Hangi Maddeyle:

SPK GALATASARAYA DIYOR KI ... Bedelli sermaye artirimi yapiyorsan ( YAPIYOR ) Gelecek para sermayeni asiyorsa ( ASIYOR )  toplanan parayi da daha once sattigin biletler dolayisiyla alacağın olarak kulübe geri alacaksan ( ALIYOR ) ONEMLI NITELIKTE BIR ISLEM VAR DEMEKTIR.. Bu durumda başka seyler yapacaksin.. MESELA??

 

Eger sermaye artirimi yapacaksan once mevcut ortaklara bir CAGRI da bulunacaksin..Diyeceksin ki.. Ben bir sermaye artirimi yapacağım, Bu parayi da KULUBÜN ALACAKLARI DOLAYISIYLA GERI ALACAĞIM.. O yüzden istersen katılmayabilirsin!

 

Nasil yani.. KATILMAZSA NE OLACAK? Senin hisselerini geri alayim diyecek..  Yani GALATASARAY sermaye artirimi yapacak ortaklardan birakin para toplamayi, hisselerini geri alacak, ustune de para vererek.

 

Bu ne anlama geliyor.. CUKKALAMA PAYDOS.. Küçük yatırımcının elindeki hisseleri geri al. Isteyen hıssesını satmasın. Yani ben KERIZIM % 300 bedelli ve 10 kat rüçhan hakkim helal olsun GALATASARAY a diyenler disinda herkesin hissesini geri alacaksin. Ancak ondan sonra başvuruda bulunabilirsin

 

Peki GALATASARAY gidip SPK nin ayaklarina kapansa.. WALLA BILLA BORCUMU TAHSIL ETMEYECEĞİM sen yeter ki Sermaye artırımına izin ver dese? Olurmu USTA?

 

SPK yine YOK diyor.. Şirketteki Borclar toplami, Borc disindaki varliklar toplaminin % 20 sinden fazlaysa ( FAZLA ) yine ÇAĞRI yapacaksın. Yani yine o hisseleri geri almak için ilanda bulunacak ve alacaksın.

 

Peki diyelim ki GALATASARAY ALTIN BULDU Arenanin altinda. Illa da Yapti SERMAYE ARTIRIMINI.. Bu durumda ne olacak? Önce SPK ya o sermaye artirimindan gelecek parayı  ne için kullanacak herseyi anlatacak. O sermaye artirimi yapildiktan sonra da her 6 ayda bir başka yere harcandı mı harcanmadı mı kontrol var. Gerçekten o belirtilen yerlere mi gitti para yoksa başka yerlere mi ( Mesela Galatasaray Kulubunun kasasina veya transfere vesaire ) harcandi? Uymamışsa ceza var..

 

Bir de son madde EGER KARARIN ARKASINDAN DOLANILIRSA.. yani Kanuna karsi hile yapilirsa.. SPK MEVZUATI UYGULANACAK.

 

Simdi biraz hesap yapalim mi? CAGRI YAPARSA GALATASARAY in cebinden ne cikacak..

 

Oncelikle CAGRI FIYATI ( Ortaklardan hisselerini geri alma fiyati ) SPK tarafindan belirlenecek.Yani GSnin kafasına gore degil. Benim SPK ya başvurduğum yazıda bunun ilk sermaye artırımından da önceki en yüksek fiyat olması var. Hatta daha da ileri gideyim Galatasaray şirketlerinin birleşmesi öncesinde yatırımcılar GALATASARAY’a inanarak hisse almaya başladıkları dönemdeki fiyat : Bugunku degerlerle 135 TL

 

Ama genel uygulama son 6 ay ortalama fiyattan geri alma yönünde. 6 ay once 55-57 TL civarindaydi bugun 40 TL diyelim ortalama 48 TL. Halkin elinde 6.026.000 hisse var hepsi geri satti diyelim bugünkü fiyattan 245.258.200 TL babalar gibi cikacak cebinden GALATASARAYın

 

Diyelim ki mazosist cok elindeki 1.000 adet hisse için (40 Milyar) 30 Milyar daha ödemek isteyen ULVİ Galatasaraylı arkadaslar var. Onlar geri satmadılar bu fiattan. Hisselerin yarisi satildı geri o zaman GALATASARAY cebine para koymak değil cebinden 125 Trilyon ödemek zorunda kalacak

 

Daha yalin nasil yazayim EN TURKCESI VE OZETI : Galatasaray yaklasik 100 Milyon USD beklediği Sermaye artirimini yapamayacak. Once yaklasik 60 - 70 Milyon USD bayilacak. Hisse toplayacak. Sonra sermaye artirimini yapabilmek için 150 Milyon USD daha verecek

 

Yani cebinden 200 Milyon USD dan fazla para çıkacak. Ne için? Hic bir sey.. Çünku o parayi geri alamayacak Sirkette kalacak

 

 

SONUC :

 

 

 

Sermaye artirimi yapmamak daha anlamli olacak GS için

 

Bu durumda sirketten alacagi 318 Trilyonu alamayacak

 

 

Sirketten cukkalamayi dusundugu diğer paralari alamayacak

 

Onceki dönemlerdeki zararlar için Yatirimcilar dava acabilecek ( % 45 küçük yatırımcıların alabileceği para 500 Trilyon TL ye kadar çıkabilecek )

 

Eski yöneticilere ceza yeni yöneticilere de UFAKTAN UFAKTAN VEDA gorunuyor..

 

 

SON SÖZ :

 

 

 

Gecen gun Beyaz TV de "Ben Galatasaray Yonetim Kurulu Uyesinin aciklamalarindan kani oldum, baska kimseyle konuşmaya ve telefon baglantisi yapmama gerek yok" diyen Sn. ERTEM SENER... Var miymiş o ihtiyaç.. O gun baglasaniz beni, bugun sahiplenecektiniz bu karari ve sonuclarini.. Siz kaybettiniz..

 

 

 

Bana hakaret eden HOKKABAZ diyen Sn. SINAN ENGIN.. Gordunuz mu TAVSAN nasil cikti SAPKADAN.. Buyrun simdi...  Belki anlarsiniz aylardir yüzbinlere ulasan tweetler ve kucumsediginiz Sosyal Medyanin gucunu...

 

VE TESEKKURLER... 

 

 

Tek başına basladigim ve once 3-5 kişi sonra yüzler simdi ONBINLER ile ulaşılan bu sonuçta OMUZ VEREN herkese Tesekkurler.....

 

Tum medya arkasini donmus, görmez duymaz konusmaz UC MAYMUNU oynarken, sadece 7-8 dakika bile olsa beni Canli Baglantiya alan Kanal A Sporvizyon Ekibi - Murat Beye Tesekkurler...

 

Bu kazanımın ne anlama geldiğini yıllar sonra anlayacak çok insan.

 

Bir gun son nefesimi verdiğimde bugünleri tebessümle hatırlayacak ve bu münferit neferlerin savaşını asla unutmayacagim

 

Dün ve önceki günkü yazılarımın sonunda yer alan, ATAMIZIN GENÇLİĞE HİTABESİ’nden asla unutamayacağım bir sözü tekrar yazacağım:

 

“Aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş ve Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş" olsa dahi.. DAMARLARINDAKİ ASİL KANDAN ALDIĞI KUDRETLE..”, taraftarı ve Kongre üyesi olmaktan Gurur duyduğum FENERBAHÇE Spor Kulübü de dahil olmak üzere, hiç bir kurum, grup, şirket ve kişiye dayanmadan ve desteğini almadan, arkadaşlarımla birlikte MÜNFERİT mücadele veren bir TÜRK ÇOCUĞUYUM ben..

 

Hanoglu Hakan