GALATASARAY BİLET GELİRLERİ NEREYE GİDİYOR?

GALATASARAY BİLET GELİRLERİ NEREYE GİDİYOR?

 

 

GALATASARAY BİLET GELİRLERİ NEREYE GİDİYOR?

 

 

 

 

GALATASARAY BİLET GELİRLERİ NEREYE GİDİYOR?

 

 

Bugün GALATASARAY Genel Kurulunda Başkan AYSAL Bilet gelirlerine yönelik ilginç açıklamalar yaptı.

 

 

Taraftarın gönlünü hoş eden büyük gelirlerden bahsetti, geçen gün Adnan OZTURK de benzeri açıklamalar yapmış ve gazetelerde haberler çıkmıştı. 

 

 

Sebebini biraz irdelediğimizde, paranın nereden gelip nereye gittiğini, GALATASARAY iı hala Yatırımcıdan gelir kaçırmaktan bıkmadığını, ve bunu kolay kolay da bırakmayacağını görüyoruz

 

 

Önce gazeteden bir haber okuyalım:

 

http://www.gazetesport.com/haber/116990/galatasaraya-5-mac-icin-dev-gelir

 

 

Taraftar ilk okuduğunda A NE GUZEL 5 MACTAN 3 MILYON USD GELIR diye sevinilecek bir haber olarak görüyor. Hele hele Sermaye artırımının yapılamadığı, Gelir Gider dengesinin Avrupa Lisansı alamamaya gidecek derecede bozulduğu böyle dar bir zamanda.

 

 

Oysa kazın ayağı öyle değil. Galatasaray ın Yatırımcıdan para kaçırmak, Şirketten para çalmak  konusunda uzman OCEANS ELEVEN ekibi şapkadan tavşan çıkarmış yine..

 

 

NASIL MI ?

 

 

Sevgili Altuğ CANITEZ (  @tirajik )   okumaktan büyük keyif aldığım http://www.tirajik.com da dün çok güzel özetlemiş. Okuyalım:

 

 

 

http://www.tirajik.com/ayricaliklara-devam-cevapsiz-sorular/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss&utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

 

 

 

"Maç günü yapılan bilet satışlarının tamamı AŞ ye ait. Ancak kombine olarak satılırsa % 90′ı derneğe gidiyor. Dolayısıyla kalan 5 maçı kombine diye satmak aslında yatırımcıdan gelir kaçırmak.

 

 

Galatasaray Spor Kulübü ile Galatasaray Sportif A.Ş. arasındaki gelir paylaşımı sözleşmesinin detaylarını kimse bilmiyor. Yani yatırımcının gelirini etkileyen ve KAP ta yayınlanmış olması gereken sözleşmeyi bilen yok. Mesela yukarıdaki örnekte olduğu gibi yatırımcı (tamamen tahmini) 10 milyon TL kazanacakken birden geliri 1 milyon TL ye düşüyor.

 

 

Dünyada sanırım halka açık şirketin yaptığı halktan gizli başka bir sözleşme yoktur. AŞ nin hisselerini alan yatırımcı yukarıdaki sözleşmede;

 

 

- AŞ nin taahhütleri ne, karşılığında hakları ne bilmiyor.

 

 

- Stadın kullanımı hangi şartlara bağlı bilmiyor (mesela kulüp Real Madrid maçından önce vazgeçtim stadı kullandırmıyorum diyebilir mi bilmiyoruz).

 

 

- Kombine nedir, ne zaman satılır, tanımı ne bilmiyoruz.

 

 

- Her şeyden önemlisi Futbol takımı AŞ ye ait iken ve gelirleri Futbol Takımı yaratırken gelirlerin % 90 ını hangi mantıkla kulüp alıyor bilmiyoruz.

 

 

SPK durumu kabul ediyor, “uygulama bu, ama halka anlatılmamış” diyor. Zaten hissedarı bilgilendirmemek başlı başına yasaya aykırılık içeriyor. SPK suskun ve topu yargıya atıyor. Galatasaray yönetimi bilet-kombine satışlarında soru işaretleriyle dolu hamlelerine devam ediyor. Rahatça! Hiç biri sorgulanmıyor, incelenmiyor. Medya da “Galatasaray’a dev gelir” diye bunları meşrulaştırıyor. SPK göz yumuyor, yatırımcının parası buharlaşıyor.

 

 

Aslında bırakın kuralların daha titiz uygulandığı Avrupa’yı, Türkiye’de bile büyük bir skandaldır. Ya da şöyle söyleyelim: Herhangi bir AŞ bunu yapsa en ağır bedeli öder."

 

 

Başka Söze gerek var mı?

 

 

 

 Hanoglu Hakan