FENERBAHCE... 9 Aylık Mali Tablolar...

FENERBAHCE... 9 Aylık Mali Tablolar...

10 Nisan 2018 'de KAP'da Yayınlanan 9 aylık tabloların ÖZETİ....

 

FENERBAHCE FUTBOL AŞ, 2017-18 sezonu 9 aylık tablolarını açıkladı. Her 3 ayda bir yaptığımız gibi, finansal terimlere başvurmadan, Kara Kaplı Defteri açarak, herkesin anlayacağı bir dilde MALİ DURUMa bir bakalım dedik

 
Once FB FUTBOL AŞ Bilancosunun VARLIKLAR sayfasına bakalım. Tabii artık baktığımız ilk yer : KULÜP Şirketten ne kadar para kullanmış ? RAKAM bekledigimiz gibi ÇOK UÇUK : 791 Milyon (Trilyon) Lira..


TÜRKÇE yazalım, Fenerbahce Spor Kulübü, Futbol Faaliyetleri için kurulan FB FUTBOL AŞ'den, 791 Milyon TL para almış. Ne amaçla ? Futbol dışı işler...! Cunku Futbol'u ilgilendiren her şey zaten FB FUTBOL AŞ tarafından harcanıyor.

TEKRARLAYALIM, devre arasında paramız yok diye yapamadıgımız transferleri yapacak olan FB FUTBOL AŞ nin parası, ( tam 791 Milyon TL ), Kulübümüz tarafından Şirketten alınmış ve diğer faaliyetlere harcanmış.. NEREYE ? Bilmiyoruz.. Kulüp cevap verecek..

                                                         ---  /  ---

 

BORÇLARA Bakalım... Bilançomuzun KAYNAKLAR bölümüne yani.. Görünen o ki FENERBAHÇE, FUTBOL A.Ş. üzerinden Bankalara ve üçüncü taraflara BORÇLANMAYA devam ediyor ...

KISA VADELİ ( 1 yıl içinde ödenmesi gereken ) BORÇLAR : 465.842.905 TL ye ulaşmış. Bu rakamın, Avrupa geliri olmayan bir şirket tarafından bir yıl içinde ödenmesi mümkün olmadığına göre, yeni Borç alınarak uzatılacak. Faiziyle tabii..

 

UZUN VADELİ BORÇLAR : 879.798.540 TL ye ulaşmış.. Bu borçlar 1 yıldan daha uzun vadede ödenecek borçlardır. Ve 744 Milyon TL si de Bankalara borç... Seçilecek Yönetimi ZOR GÜNLER bekliyor..

 

BORCLAR NE KARSILIGI ALINMIŞ ? Buyrun Bankalara verilen TEMLIKLER.. Yani bahsedilen paralar, FB FUTBOL AŞ nin cebine girmeden BANKA tarafından el koyulacak.. 645 Milyon TL...!

YAYIN GELIRLERI, REKLAM GELIRLERI, ISIM HAKKI GELIRLERI... hepsi maalesef Bankalar tarafından kaynakta kesiliyor.. Borçlarımız ödenene kadar bu gelirler cebimize girmeyecek..

 

 

                                                           ---   /   ---

 

 

MERAK EDIYORDUK... MAA 'dan alınan SPONSORLUK GELIRLERI'ni değil mi ? 50-60 Milyon Dolarlar havada uçuşuyordu konuşurken büyüklerimiz. NEREDE BU PARALAR ? İşte gelecek aylara ve Yıllara ait tüm reklam ve sponsorluk gelirleri..

 

Önümüzdeki aylarda alınacak TÜM reklam ve sponsorluk gelirleri 14 Milyon TL (gecen sene 9 Milyon TL'ydi) Gelecek yıllara ait TÜM Reklam ve Sponsorluk Gelirleri ise 21,8 Milyon TL (gecen sene 7,5 Milyon TL'ydi)

 

Aradaki farkların hepsini MAA 'ya yazarsak, toplam MAA katkısı : önümüzdeki aylarda 5.272.063 TL, önümüzdeki yıllarda da 14.352.247 TL olmak üzere toplam : 19.624.310 TL .. Yani MAA = 3,8 Milyon Euro bile değil...

 

BU MUDUR ?

 

                                          ---   /  ---

 

 

Gelelim GELIR ( KAR / ZARAR ) TABLOMUZA : Yazsak mı yazmasak mı acaba ? Bir zamanlar birileri için kullanıyordum bu sözcükleri. Şimdi başımıza geldi...

 

MALIYET- SATIŞ RAKAMLARI ilginç cidden : 435 Milyon TL hasılat elde etmek için, 438 Milyon TL harcama BAŞARISI göstermişiz 9 ayda.. Hatta son 3 ayda 151 Milyon TL harcamış, 127 Milyon TL hasılat elde etmişiz. Acaba Hangi Yonetim Kurulu Uyemiz kendi şirketinde buna SADECE BAKAR ?

 

Hatta daha da ileri gitmişiz : Hasılattan daha fazla maliyet yapabilmek için AYRICA 28 Milyon TL PAZARLAMA gideri yapmışız. Dükkanı kapatsak bu pazarlama gideri olmayacak, bu zarar da olmayacak yani..!

 

Bu kadar ZARAR ediyorsanız Tekne nasıl dönüyor diyeceksiniz, az once anlattık BANKALAR SAGOLSUN.. 9 ayda 81 Milyon TL FAIZ odemişiz.. demek ki kazanan sadece BANKALAR sistemde...

 

Evet gorunce şaşırmış olacaksınız ama dogru bu kadar da FAIZ GELIRI var FB FUTBOL AŞ nin.. KİMDEN Mİ ? Tabii ki KULÜPTEN... Evet FENERBAHCE Spor Kulübü FB FUTBOL AŞ ye 121 Milyon TL FAIZ ödemiş 9 ayda..

 

 

                                                           ---  /  ---

 

 

FUTBOLCU GIDERLERI... Kongre oncesi başka tablo acıklanmayacak.. bu nedenle önümüzdeki dönemlerdeki FUTBOLCU GİDERLERİ ni de yazalım TAM OLSUN. O beğenmediğimiz takıma ve futbolculara odenecek rakamlar

 

 

 

                                                   ---   /  ---

 

SON ama en KÖTÜ durum: Fenerbahce Futbol A.Ş. 4 sezondur üstüste ZARAR ediyor. Bu sezon sonunda da ( Mayıs 2018 ) KAR acıklamazsa, Kulüp, FB AŞ üzerindeki imtiyaz hakkını KAYBEDECEK, SPK Bagımsız Üye ( !!! ) atayacak Yönetime. 9 aylıkta ZARAR açıklandı. Yıl sonu KAR EDİLEBILECEK MIYIZ ACABA ?

 

 

 

İşte son 4 yılın Mayıs Kar / Zarar Tabloları :

 

FENERBAHCE BILANCOLARI uzerine yazacak o kadar çok şey var ki ama cidden artık İÇİMDEN GELMIYOR.. Daha fazla yazamayacağım. Bu tablolar çok değil 10 yıl önce hiç böyle değildi ve FENERBAHCE herkese örnek bir yapıya sahipti.

 

Ödenmeyen Vergiler,rehin verilen hisseler,Faktöringcilerdeki senetler çekler... Neler var neler.. MAHCUBİYETTEN YAZAMIYORUM. Daha 5 yıl önce başkalarını eleştiriyordum bu sözcüklerle.. Başımıza geldi. Yazmamın tek sebebi, KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON ÇIKIŞı kaçırmaması FENERBAHÇELİLERİN

 

                                                                ---   /   ---