FENERBAHCE - UEFA Anlasması

FENERBAHCE - UEFA Anlasması

Fenerbahce'nin UEFA ile yaptıgı anlasma neler getiriyor?

 

FENERBAHCE, Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda UEFA ile yaptıgı anlaşma koşullarını açıkladı : 

www.kap.gov.tr/bildirim-sorgulari/bildirim-detayi.aspx

UEFA Kulüp Finansal Kontrol Komitesi tarafından Şirketimiz hakkında yürütülen UEFA Mali Fair Play Kriterleri; başabaş hesap durumu soruşturma süreci sona ermiş olup, Şirketimiz ile UEFA Mali Kontrol Komitesi arasında yapılandırma anlaşması imzalanmıştır. 

Yapılan anlaşmanın detayları aşağıdaki şekildedir:

* Yapılandırma anlaşması; 2016/17, 2017/18, 2018/19 ve 2019/20 sezonlarını kapsamaktadır. 

* Şirketimiz, 2019/20 izleme periyodunda (2017, 2018 ve 2019 Raporlama Dönemlerinde) UEFA başabaş hesap kriterlerine uymayı taahhüt etmektedir. 

* Şirketimiz, 2015/16 sezonu için azami 30 milyon avro, 2016/17 sezonu için azami 20 milyon avro, 2017/18 sezonu için azami 10 milyon avro başabaş hesap açığı vermeyi taahhüt etmektedir. 

* Şirketimiz 2016/17 ve 2017/18 sezonlarında personel giderleri/toplam gelirler oranında ve futbolcu haklarına ait amortisman giderlerinde getirilen sınırlandırmalara uymayı taahhüt etmektedir. 

* Şirketimiz, UEFA A listesine 2016/17 sezonunda 22 oyuncu, 2017/18 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. Önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 2018/19 sezonundan itibaren bu sınırlandırma sona erecektir.

* Şirketimiz, bu anlaşma süresince, UEFA A Listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. Bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları)  pozitif olması şartını içermektedir. Önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 2018/19 sezonundan itibaren bu sınırlandırma sona erecektir.

* Şirketimiz toplam 7,5 milyon avro tutarına kadar UEFA Katılım gelirlerine tedbir konulmasını kabul etmekte olup, bu tutarın 2 milyon avroluk kısmı 2015/16, 2016/17 ve 2017/18 sezonlarında 3 eşit taksit halinde UEFA'ya ödenecektir. Kalan 5,5 milyon avro üzerindeki tedbir şarta bağlı olup önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda UEFA tarafından kaldırılacaktır. 

 

Aslında 2015-2016 sezon sonu mali sonucları - bilanco - kar/zarar tablosuyla birlikte yorumlamak gerek ama bunun icin Agustos ayını beklemek gerekeceginden, ve beni cok seven :)  GS-BJK-TS hatta bir çok FB li arkadasın BAK İŞTE YAZAMIYOR feryat figanları nedeniyle kısaca özetlemek gerekiyor bu kararların ne oldugunu ve ne anlama geldiğini. Buyrun:

 

* Bu Anlaşma önümüzdeki 3 sezon için geçerli. Gelecek sezon sonundan  başlayarak 2019-2020 sezon sonuna kadar 3 yıllık bir izleme döneminde mali sonuçlar değerlendirilecek UEFA tarafından.

Unutanlar için söyleyelim bu izleme periyodu GS için de uygulanmıştı. GS'nin MEN cezası bu dönemler sonunda belirlenen kriterlere uymadığı için verilmişti. Yani tehlike hemen kapıda değil ama dikkatle izlenmesi gereken bir süreç başlamıştır Fenerbahçe için.

 

* KAP'ta yapılan açıklamada,

   bu sezon ( 2015-16 ) sezonu sonunda 30 Milyon Euro,

   2016-17 sezon sonunda 20 Milyon Euro,

   2018-19 sezon sonunda 10 Milyon Euro 

hesap açığı vermek taahhüt edilmiş. 

Açıklayalım, her sezon sonunda verilecek AÇIK ( bakkal hesabıyla alacak - verecek FARKI ) bu rakamlar kadar olacak. Sezonlar arasında aktarmalara izin verildiği de düşünülürse, 3 sezon sonunda verilecek AÇIK toplamı 60 Milyo Euro olmak zorunda. Eğer bu rakam aşılırsa GS nin ve diğer takımların da başına gelen MEN cezasının uygulanması söz konusu olacak

 

( NOT : Ben ilk yıl olarak neden bu sezon sonunun yazıldığını anlamış değilim. Çünkü ilk maddede de belirtildigi gibi, gelecek sezon sonundan başlayan bir denetim söz konusu. Sehven mi öyle yazıldı yoksa gerçekten mi bu sezon dahil edildi teyid edilmesi gerek. )

 

*  Fenerbahçe, bu dönemde, personel giderlerinin, toplam gelirlere oranı için de bazı tahhütlerde bulunmuş durumda. 

Yani personele ödenen ücretler elde edilen hasılatın sadece belirli bir yüzdesi kadar olabilecek. O rakamı aşamayacak. 

Ayrıca Futbolcu haklarına ait amortisman giderlerinde de bir sınırlama var. ( Bonservis bedelleri geçerli oldukları yıllar oranında gider yazılabiliyor. Bu rakamlarda oynayarak ( GS cok yaptı bunu ) Kar / zarar rakamı değiştirilebiliyor muhasebesel kagıt kurek oyunlarıyla. UEFA bu amortisman yazma konusunda da sınırlamalar getirmiş.

 

* Önümüzdeki sezon Şampiyonlar ligine giderken UEFA A listesine 22 oyuncu, sonraki sezon da 23 oyuncu koyabilecek Fenerbahçe.. 

Bu ne demek ? Yeni oyuncu alamamak ( alsanız dahi oyuncu sayısı sınırlaması yüzünden Avrupa'da oynatamamak )  ve eldeki zengin kadronun sadece bir bölümünü götürebilmek demek Avrupa müsabakalarına.  Bu da Yöneticilerin, oyuncu alırken daha dikkatli olmalarını sağlayacaktır. Oynatamayacak olduktan sonra yeni oyuncu almanın ne anlamı var?

FB yöneticilerinin, eldeki değerli oyuncuları çıkarmamaları, ve yüksek bonservis bedeliyle satılabilecek oyuncuları satarak hem yeni transferlere hem de eskileri tutmaya haarcamaları daha yerinde olacaktır

 

* Gelelim UEFA Gelirlerine konan tedbir konusuna. O kadar büyütülecek bir rakam olmasa da dikkat edilmesi gerek.

-- 2015 - 2016 sezon sonu UEFA'dan alınacak Katılım bedeli üzerinden 666.666 Euro

-- 2016 - 2017 sezon sonu UEFA 'dan alınacak Katılım bedeli üzerinden 666.666 Euro

-- 2017 - 2018 sezon sonu UEFA'dan alınacak katılım bedeli üzerinden 666.667 Euro

 

olmak üzere toplam 2 Milyon Euro

 

Ayrıca bir 5.500.000 Euro var ki, o ancak belirlenen kriterlere uyulmama durumunda geçerli olacak.

 

Hepsi bu. 

 

Söylenmesi gereken çok şey var. Evet biz de 3 yıl önceki GS nin yoluna girmiş bulunmaktayız.O dönemlerde GS için yazdığımız söylediğimiz ikaz ettiğimiz her şey FB için de geçerli artık. Tehlike hemen kapıda değil 3 yıl sonra MEN gelebilir eger ayağımızı yorganımıza göre uzatamazsak.

 

Benim Fenerbahce Yöneticilerine naçizane tavsiyem, ( madem bu sezon sonu da geçerli) daha sezon sonu gelmeden, bilanço açıklanmadan hemen mali bir operasyonla bu sezon sonu rakamlarını düzeltmeleri. 

 

Yapılacak çok sey var ve muhasebeden anlayan, gelir gider hesapları tutan ama kesinlikle bu konuya konsantre olup başka konulara karışmadan sadece bu denetime özel bir ekip kurulması gerekiyor.

 

Vakit dar, evet ama hepsi işadamı olan yöneticilerimiz bunu her sene sonunda kendi şirket / grup bilançolarını hazırlarken yapıyorlar zaten. 

 

Saygılarımla