FENERBAHCE MALİ TABLOLARI

FENERBAHCE MALİ TABLOLARI

 

Fenerbahce Futbol AŞ 'nin 2017-18 sezonu ilk 6 ay'ı mali tabloları büyük SIKINTI sinyali veriyor

 

FENERBAHCE FUTBOL A.Ş. nin ilk 6 aylık Finansal Tabloları 21 Ocak 2018'de açıklandı. Tablolar maalesef cok kötü bir gidişatı gösteriyor.

 Görülen o ki, FENERBAHCE Spor Kulübü, % 67 sine ortak oldugu FB FUTBOL A.Ş. nin kaynaklarından aşırı ölçüde yararlanıyor. Kulübün Şirketten alacağı 30 Kasım 2017'de 722 Milyon ( Trilyon ) TL ye ulaşmış.. Nasıl geri ödenecek ? Soru İşareti...

                                                             --- / ---

 

FB FUTBOL A.Ş. nin 30 Kasım 2017 den sonraki 1 yıl içerisinde ödemesi gereken KISA VADELİ BORÇLAR ı 467 Milyon TL'yi geçiyor.. SIKINTI BÜYÜK.. Şampiyonluk ve Kupa ile gelecek gelirler bu rakamın % 15 ' ini zor bulur. Hasılat ? Fenerium ? geleceğiz..

FB FUTBOL A.Ş. nin 2017/18 Sezonu ilk altı aylık bilancosunda, UZUN VADELI BORCLAR 799 Milyon TL olarak görünüyor. 4-5 yıl vadeli bile düşünsek bu rakamı her yıl 200 Milyon TL den fazla BORC ODENECEK..

                                                 

 30 Kasım 2017 itibariyle FB FUTBOL A.Ş. nin FİNANSAL BORÇLARI'nın ayrıntıları.. Dikkat çeken Kısa ve Uzun vadeli FAKTORİNG borcları.. ONEMLİ..

 

Tabii USD ve EURO bazlı kredilerin de KUR RİSKİ gosteriyor kendini..

 

 

                                        

 

Eylul - Kasım 2017 döneminde FB FUTBOL A.Ş., 133 Milyon TL hasılat elde etmek için 146 Milyon TL maliyete katlanmış...!

 

Fenerium 'un katkısıyla elde edilen 21 Milyon TL brüt KAR 'ın TAMAMI, Pazarlama giderlerine harcanmış...!

 

FB FUTBOL A.Ş. 6 ayda 168 Milyon TL FAIZ odemiş.. Acaba Kulüp'e Futbol dışı faaliyetler için verdiği 722 Milyon TL olmasa bu faizi öder miydi ?

 

FB FUTBOL A.Ş. Son 3 ayda yaptığı 121 Milyon TL lik ZARARla, ilk 3 aydaki KAR ını eritmiş ve sezonun ilk 6 ayını 95 Milyon TL ZARAR la kapatmış..

 

Söylenecek ÇOK ŞEY var, ama başımızı önümüze eğip, diğer kulüpler zarar ederken yaptığımız KAR ların dönemi, İşletme Yönetimleri, Transferler gibi konulara bakmamız gerek.

 

--- / ---

 

Ve SON ama en KOTU durum : Fenerbahce Futbol A.Ş. 4 sezondur ustuste ZARAR ediyor. Bu sezon sonunda da ( Mayıs 2018 ) KAR acıklamazsa, Kulüp, Şirket üzerindeki imtiyaz hakkını kaybedecek, SPK 2 Bagımsız Üye ( ! ) atayacak Yönetime.

 

Buyrun SON DÖRT YIL ZARARLARI :

 

 

--- / ---