Bir GARİP PROTOKOL

Bir GARİP PROTOKOL

 STAD HASILAT PAYLASIMI PROTOKOLÜ

 

Yıllardır kamuoyundan saklanan ve Mahkeme kararı ile dün ( 26.11.2013 ) ele geçirdiğimiz Galatasaray Kulübü - GS Sportif AŞ arasındaki Stad Hasılat Paylaşım Protokolü

 

Ocak 2012 de KAP açıklamasında bahsedilen PROTOKOL, hiç bir zaman Yatırımcılara ve kamuoyuna açıklanmadı. Ama yatırımcıların ve spor kamuoyu adına bizlerin mücadelesi sonucu, dün ( 26 Kasım 2013 ) Mahkeme kararıyla elimize gecti bu PROTOKOL. Önce okuyalım : 

 


 

Bu da 2 nci sayfası

 


 

 

Lütfen iyi okuyun ve İlk sayfada TARAFLAR ın altında yazan 

 

.................. tarihinde İMZALANMIŞTIR 

 

hükmüne ve ikinci sayfada 5.1 maddesinde belirtilen 

 

........................ tarihinde tanzim ve imza edilerek yürürlüğe girmiştir.

 

hükümlerini iyice okuyun. O tarihlerde ne yazıyor ? 

 

IYİ OKUYUN : 11 Ocak 2012 

 

Yazıyla da yazalım anlamayanlara : ON BİR OCAK  İKİ BİN ON İKİ

 

Demek ki Birleşme sırasında VAROLDUĞU söylenen Protokol YOKTU. Bu protokol birleşme tamamlandıktan sonra ve halka hisseler satıldıktan SONRA YAPILDI.. Orada mutabakat vardı falan gibi yorumlar yapılamaz. Şirketler hukukunda herşey yazılı ve imzalı olmak zorundadır.

 

Şimdi Sermaye Piyasası Kurulu, BORSA İstanbul, bu protokolü talep eden MAHKEMELER ve BAŞBAKANLIK, BAKANLIKLAR ve tüm diğer adli ve idari makamların, yukarıda belirtilen olaylar ve KAP ta yapılan açıklamalar çerçevesinde İŞLEM YAPMALARI;

 

Şirket Birleşmeleri ve Hisse satışları öncesindeki duruma gelinceye ve Yatırımcıların mağduriyetleri giderilinceye kadar Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaray Sportif A.Ş tarafından alınan tüm karar ve yapılan işlemleri YOK saymaları, ortaya çıkan mağduriyetleri TAZMİN ETMELERİ  gerekmektedir. 

 

Şimdi Gelelim Fasulyenin Faydalarına

 

Bu Protokolün Önemi Ne ?

 

GALATASARAY Şirketleşip halka açılırken, FENERBAHÇE gibi yapmamıştı. GS FUTBOL A.Ş.  – GS SPORTIF A.Ş. – GS STAD A.Ş gibi şirketler kurdu. Bunun sebebi biraz kafa karıştırmak, biraz süstemi karmaşıklaştırmak, gelirleri UEFA nın istediğinin aksine, KULÜP’te bırakmaktı.

 

Bunu da bir ölçüde başardı. Gelirleri dağıttı, tek şirkette birleştirmedi. Ama kötü olan, GALATASARAY Kulübü de aynı şekilde parasız kaldı. GS Sportif AŞ maddi açıdan çok rahatken, Kulüp parasızlıktan kan ağlıyordu. Öyle ki, transfer bedellerini yatıramayan, oyuncuların kaçtığı, hatta primlerini bile yatıramadan şampiyon olunduğu açıklanan Galatasaray Kulübü, kendi şirketinden aldığı borçları ödeyemez duruma gelmişti.

 

 

Bu sırada, GS Sportif A.Ş. Borsada 450 TL ye varan hisse fiyatlarına ulaşıyor, rekor üstüne rekor kırıyor, hatta ezeli rakiplerinin hisse fiyatlarına fark atıyordu. Bir şekilde Kulübü iflastan kurtarmalı, Şirketlerin uçuk kazançlarını GS li yatırımcılara kaptırmadan Kulübe geçirecek bir sistem kurmalıydı.

 

 

Çözüm, Galatasaray Kulübünün en zor zamanlarında ( 2 yıl için USD bazında % 50 faizle ) borç vererek, hisse alarak Kulübü batmaktan kurtaran Belçika vatandaşı, Enerji şirketleri sahibi, daha önce bu tür ticari operasyonları çok yapan Ünal AYSAL ve ekibinden geldi. Bu işi ticari bir işlem gibi düşünerek, SPK nın Galatasaraylı Başkanı ve ekibinin de desteğini alarak birkaç aşamadan oluşan bir plan yaptılar.

 

 

Önce, Stad intifa hakkı sahibi olan GS Stad AŞ ile Futbol takımının sahibi olan GS Futbol A.Ş. birleştirildi. Daha sonra bu birleşen şirketin, Borsadaki şirket GS Sportif A.Ş. ile birleştirilme kararı alındı. Ancak GS Spotif AŞ Borsada işlem gördüğünden bilirkişi raporu - mahkeme kararı - SPK nın onayı gerekiyordu.   

 

 

Anlı Şanlı Hocalardan mütalaa alındı, bilirkişi raporu hazırlandı, bu raporda Futbol A.Ş. nin elindeki stad gelirlerinin Sportif A.Ş. tarafından elde edileceği, nasıl – ne kadar – hangi yöntemle olacağı, rakamlara özellikle başvurulmadan belirtildi

 

 


 

Aynı konuya o günlerde yapılan tüm Yönetim Kurulu Kararlarında da değinildi. Herkese, GS Sportif yatırımcılarına ve IMKB de yatırım yapan tum küçük yatırımcılara, GS Sportif ve GS Futbol birleştiğinde, Devletin Ali Sami Yen Stadının arazisi ile takas yaparak Seyrantepe’de yaptığı ve Kulübe teslim ettiği 50.000 kapasiteli ARENA’nın tüm stad gelirlerinin GS Sportif A.Ş.’de toplanacağı hissettirildi. 

 

Sermaye Piyasası Kurulu, 1 Kasım 2012 de Başbakanlık’a başvuran bir mükellefe verdiği cevapta bu konuya açıkça değinmektedir:


 

Aynı konuya o günlerde yapılan tüm Yönetim Kurulu Kararlarında da değinildi. Herkese, GS Sportif yatırımcılarına ve IMKB de yatırım yapan tum küçük yatırımcılara, GS Sportif ve GS Futbol birleştiğinde, Devletin Ali Sami Yen Stadının arazisi ile takas yaparak Seyrantepe’de yaptığı ve Kulübe teslim ettiği 50.000 kapasiteli ARENA’nın tüm stad gelirlerinin GS Sportif A.Ş.’de toplanacağı hissettirildi. 

 

Sermaye Piyasası Kurulu, 1 Kasım 2012 de Başbakanlık’a başvuran bir mükellefe verdiği cevapta bu konuya açıkça değinmektedir:


Hisse böyle zirveler yaparken, GS yavaştan yavaştan elindeki hisseleri satmaya başlamıştı. Çünkü gerçeği biliyorlardı ve ortaya çıkınca – ki çıkması zorunluydu operasyonun sonraki aşamaları için – fiyatlar düşecekti. % 16 olan halka açıklık oranı o günlerde artmaya başladı (bugün % 45) Kimse sormadı fiyatlar yükselirken neden satılıyor hisseler diye, çünkü ralli devam ediyordu.

 

Galatasaray Kulübü elindeki hisseleri o zirvelerden sattıktan 1,5 yıl sonra, Ocak 2012'de bir açıklama geldi Kulupten 

 


 

Yani 1,5 yıl önce, 2010 temmuzunda, yatırımcıdan bu bilgiler gizlenip ARENA nın tüm gelirleri BORSA daki GS Sportif AŞ nin olacak hissi verilmişken, "DAHA ÖNCEDEN" imzalandığı söylenen bir anlaşma ve SADECE % 10’UNUN GS FUTBOL A.Ş YE AIT OLDUĞU, % 90’ININ GALATASARAY KULÜBÜNDE KALACAĞI şeklinde bir Stad Hasılat paylaşım Protokolü olduğu belirtiliyordu.

 

Önceleri pek anlaşılamayan bu açıklama, daha sonra tüm hisse sahiplerinin Borsaya koşup ellerindeki hisseleri aldıklarının çok altında fiyatlarla satmalarına sebep oldu. Çünkü GALATASARAY bir oyun oynamış ve herkesi fena kandırmıştı. Yatırımcılar, tüm gelirler GS Sportif’te toplanacak sanarken ellerindeki gelirler de gitmişti. 

 

Hisseler bu satış dalgasıyla 130 - 135 TL lerden 50 TL lere kadar geriledi. Ve GS Sportif’ın o günlere kadar gelen yükselişi bu darbe ile bir daha başını kaldıramayacağı şekilde son buldu.

 

 

 

Hissedarların iptalini istedikleri kararlar ve işlemlerin büyük bölümü bunlar. Yani Sermaye Piyasası Kurulu’nun da 1 Kasım 2012 tarihli raporunda da açıkça belirtildiği gibi :

 


 

Sermaye Piyasası Kanunu’nun 47 nci maddesi ne diyor peki? Açalım Kara Kaplı defteri

 


Bu, başlı başına bir SKANDAL.  Yatırımcılar, spor kamuoyu ve medya bu bilgi gizlemenin bir MANİPÜLASYON olduğu konusunda hemfikir. Bu amaçla mahkemelerde açılan davalar devam ediyor. Ancak DAHA BETERİ DE VARMIŞ : PROTOKOL o tarihte yokmuş :)

 

 

 

Bu konuda önümüzdeki günlerde belirtilen tüm Resmi kurumlara ve Mahkemelere başvuru yapılacak ve Yatırımcıların mağduriyeti giderilecektir..

 

 

Saygılarımla

 

 

Hanoglu Hakan