AYSAL'IN YENI KURTULUS PLANI..

AYSAL'IN YENI KURTULUS PLANI..

ÜNAL AYSAL'ın herkesten gizlediği GALATASARAY varlıklarını SATMA PLANI

 

NOT . Bu yazı Nisan 2013 de BLOG sayfamızda yayınlanmıstır

www.hanoglu1907.blogspot.com.tr/2013/04/aysalin-yeni-kurtulus-plani-herkesten.html

Galatasaray, 2012'deki  rüçhan haklarıyla beraber % 10.000 i bulan sermaye artırımıyla gelen  yaklaşık 250.000.000 TL ile durumu düzeltmeye çalışmış; hemen arkasından ( 3 ay sonra ) % 3.000 lik ikinci sermaye artırımı başvurusuyla gelecek 400.000.000 TL ile hem hayali bilet satışı yoluyla borçlandırdığı şirketten alacaklarını tahsil etmeye, hem de UEFA nın gelecek sezon uygulamaya koyacağı Finansal Fair Play kurallarına uymaya çalışmıştı.  

 

Ancak, ilk sermaye artırımında ağzı yanan yatırımcıların Mahkemeler – SPK – IMKB (BIST) – Maliye – Başbakanlık – Cumhurbaşkanlığı ve akla gelebilecek tüm makamlarda hakkini araması, spor kamuoyunun yapılan usulsüzlüklerden haberdar olması ve özellikle Fenerbahçe taraftarlarının NE OLUYOR ? diye uyanması ile beraber, ilgili merciler DEVLET olmanın gerektirdiği inisiyatifi almışlardı.

 

Bu çerçevede, Temmuz 2012 de Türk Ticaret Kanunu, Ocak 2013 de Sermaye Piyasası Kanunu değişmiş, Kanunun değişimiyle birlikte özellikle Galatasaray camiasından geldiği için hakkında bir çok şaibe iddiası olan SPK başkanı değişmiş, ve Şubat 2013 de de Galatasaray’ın Eylül 2012 de yaptığı sermaye artırım başvurusu reddedilmişti.

 

DANANIN KUYRUĞUNUN KOPTUĞU bu RED bir çok bağlı sonucu zincirleme olarak ortaya çıkardı. Özellikle 2013 – 2014 sezonunda resmen uygulanmaya başlayacak olan UEFA Finansal Fair Play kuralları, spor kulüpleri ve şirketlerinin borç / özvarlık oranından tutun, kar – zarar, gelir – gider ve bir çok finansal oranlarını mercek altına alıyor, koyduğu kurallarla spor kulüplerinin eskiden olduğu şekilde sorumsuz ve bütçe dengesi gözetmeden yaptıkları harcamalar ve transferleri engelleyecek hükümler içeriyordu.

  

SPK NIN REDDI, buna alışık olmayan Galatasaray camiasında ŞOK etkisi yarattı. Nasıl olur da koca Galatasaray Kulübünün başvurusu reddedilirdi. Olamazdı. Ilk günlerde taraftarı teskin etmek amaçlı KAP açıklamaları, Yönetim Kurulu Kararları, Basın duyuruları yapılsa da SPK açık açık kuralları koymuştu:

 

Her şeyden önce Kulüpler, şirketlerinin yapacakları sermaye artırımlarında küçük yatırımcı gibi kendi hisseleri oranında NAKİT koyacaklardı. Şirketlerini borçlandırıp sonra da bu borçlara mahsuben Sermaye Artırımı yaparak nakit koymadan Küçük Yatırımcının soyulması artık mümkün değildi.

 

19 Şubat tarihinde KAP a yaptıkları açıklama da Galatasaray hala sermaye artırımı yapacağını, SPK nın kurallarına göre bunu yapmak için ÇALIŞTIKLARINI belirtiyor, ama 2,5 ay geçti daha başvuru yapılmadı ve sermaye artırımı da o kadar kolay yapılacak görünmüyor.

 

Peki sermaye artırımı yapılınca ne olacaktı? Sürekli okuyucularım bilirler, Galatasaray Kulübü, Ali Cengiz oyunlarıyla yatırımcıdan bilgi saklayarak  zaten GS Sportif A.Ş. nin olması gereken ARENA stad gelirlerinin % 90 ına el koymuş, sonra da bu biletleri 17 yıl sureyle gerçek sahibi GS Sportif A.S. ye satmıştı. Yani Kayserililerin meşhur ANASINI BOYAYIP BABASINA TEKRAR SATMAK deyimini yerine getirmişti : ) Ama GS Sportifin o kadar parası olmadığından bu satış karşılığı oluşan gelirleri BORC yazmış beklemeye geçmişti. Sermaye artırımıyla, hem kendi koyması gereken parayı koymayacak, hem de küçük yatırımcının yapacağı katılımla gelen parayı iç edecekti. Ne kadar gelecekti Şirketten : tam 318 milyon TL. Yani hem devre arası transferleri karşılayacak hem de bir çok gider kalemi kapatılacaktı. Ha tabi bir de sermaye büyüdüğü için UEFA nın FFP kurallarına uyum sağlanmış olacaktı.

 

Bu konudaki yazım BLOG sayfamda yer alıyor:

 

www.hanogluhakan.com/tr/pagedetail/galatasaray-stad-hasilat-davasi-sok-gercekler-ayrintilar/128

 

Verilen uzun mücadeleler sonucu Şubat 2013 de REDDEDILEN sermaye artırım başvurusu belki Spor kamuoyunun hala anlayamadığı muazzam bir etki yaratmıştı. Yıllar sonra anlaşılacaktır bu DARBE nin sonuçları.

 

Peki Galatasaray ne yaptı? Ne yapacak? Önümüzdeki sene Şampiyon veya 2.nci olarak Şampiyonlar Ligine katılmak durumunda. Yoksa şu andaki mali tablolarına bakıldığında gelir gider dengesi açısından 3 yıl bile katılamayabilir bu organizasyona. MEN gelebilir. Kurallar açık çünkü.

 

Mart 2013 sonunda yapılan Süper LİG ve UEFA LISANS başvurusuna 31 Aralık 2012 rakamlarıyla başvursa da Şubat 2013 de sona eren 9 aylık tabloları bir FELAKET i gösteriyor.  Bu rakamları detaylı olarak analiz etmiş ve bir kaç yazımda dikkatinize sunmuştum

 

Bu yazılarda borçların ödenemeyecek seviyeye geldiğini ve Galatasaray'ın bu kısır döngüden kurtulmasının neredeyse imkansız olduğunu detaylarıyla ispatlamıştım

 

Türk Ticaret Kanunu Madde 376 ya göre NET OZVARLIKLARI negatif 25.000.000 TL yi bulan Galatasaray Sportif A.Ş. nin, kanunen IFLAS etmiş kabul edilerek TASFIYESI gerektiğini de bizzat  Kanun maddelerine dayanarak anlatmıştım.

 

Ancak Galatasaray yönetimi, dünyada eşine rastlanmayacak bir hesaplama ile 30 yıllık TAHMINI GELİRLERİ ni göstererek bu iflas olayından kurtulmaya çalışmakta ve kamuoyunu yanıltıcı beyanlarda bulunmaktadır. Bu konuda kanuni haklarımız çerçevesinde yasal yollara başvurulmaktadır.

 

Öte yandan, Başkan AYSAL, özellikle Sermaye Artırımının yapılamayacağını anladığından beri, BIR BASKA YONTEMIMIZ VAR diyerek bir kurtuluş planı olduğunu beyan etmekte, ve bu plana dayalı olarak elde edilecek gelirlerle kulübün geleceğini kurtaracağını ifade etmeye devam etmektedir.

 

PEKI NEDIR BU KURTULUS PLANI. Uzun ve ince araştırmalarımız ve bizzat AYSAL'ın bazı açıklamaları bizim bu GİZLI PLAN i bulmamızı sağladı:

 

 

GALATASARAY GAYRIMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI

 

Önce Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı nedir bir bakalım :

 

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO), gayrimenkule veya gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak amacıyla kurulmuş, portföy yönetim şirketleridir

Temel amaç, atıl vaziyette bulunan gayrimenkul varlıklarına sahip tüzel ve gerçek kişilerin, sermaye yetersizliğinden dolayı, tamamlayamadığı yatırımlarını, GYO’ların oluşturacağı geniş tabanlı hissedar yapısı ile, gayrimenkul varlıkların menkulleştirilerek, ekonomiye kazandırılmasına yardımcı olmasıdır.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının kazançları kurumlar vergisinden istisnadır. GYO kazançlarından, dağıtılsın veya dağıtılmasın, kurum bünyesinde % 15 oranında vergi kesintisi yapılacağı hükme bağlanmış olmakla birlikte, 2009/14594 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bu kazançlar üzerinden yapılacak olan (bu kazançlar dağıtılsın dağıtılmasın ) stopajın oranı da % 0 olarak belirlenmiştir.

 

 

Galatasaray neden GYO kuruyor? 

 

Peki Galatasaray yönetimi neden bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurmaya sıcak bakıyor? Öncelikle GYO ile birlikte kulübe ait gayrimenkuller veya gayrimenkul projeleri kurulan şirketin içine konuluyor. Şirketin portföy sadece bu aktiflerden oluşuyor. Portföyü temsil eden şirket hisselerini de halka arz ediliyor. Halka arzdan elde edilen gelir ile de gayrimenkul projeleri gerçekleşiyor. Aynı zamanda GYO'lar her türlü vergiden muaf olduğu için önemli bir avantaj da sağlıyor. Peki GYO kurmak Galatasaray için ne işe yarayacak? Her şeyden önce Galatasaray elindeki gayrimenkulleri satmamış veya devretmemiş görünecek. Ve bütün tasarruf ve yönetim yetkisi de Galatasaray da olacak. Halka arzdan toplanan para ile projeleri gerçekleştirilecek ve satılacak. Galatasaray aynı zamanda söz konusu araziler üzerinde yapılacak olan projelerden düzenli bir gelire de ulaşmış olacak

 

HEDEF GYO'YU HALKA AÇMAK 

 

Aysal'ın proje ile görevlendirdiği ekibin çalışmalarını sürdürdüğü ve GYO'nun kurulmasının ardından şirketi İstanbul Borsasında halka arz etmeyi hedefledikleri kaydediliyor. Galatasaray'ın daha önce bağımsız bir şirkete yaptırdığı değerlemede Riva arazisine 160 milyon dolar değer biçildiği ancak arazinin 3. Köprü'nün geçeceği güzergahta olmasından dolayı fiyatının arttığı ve yeniden değerleme yapılması durumunda fiyatın 200-250 milyon dolara çıkacağı belirtiliyor. 

 

GYO'nun içinde olacak olan bir diğer varlık ise Florya Metin Oktay Tesisleri'nin bulunduğu arazi olacak. İstanbul'un en değerli yerlerinden birinde olan bu arazinin ise fiyatının 250 milyon TL civarında olduğu kaydediliyor. 

 

Mecidiyeköy'deki çadırın bulunduğu arazi ile birlikte GYO'nun içine konacak olan varlıkların toplam değerinin 650 milyon TL'yi bulacağı hesaplanıyor. 

 

Biraz açalım, GALATASARAY elindeki gayrimenkullerin neredeyse tamamını SATACAK. Kime? Kurumlara Şirketlere Halka. Yani yeni KUCUK YATIRIMCI SURULERI ne.. Peki o zaman Galatasaray'ın elinde ne kalacak? Sadece GYO nun adı GALATASARAY olacak. 

 

Yani AYSAL, taaa 2004 de Galatasaray zor durumda kaldığı anda verdigi 23.500.000 USD karşılığı çeşitli şekillerde ele geçirmek istediği Galatasaray’ın gayrimenkullerini sadece adını Galatasaray olarak tutarak  S A T A C A K … ( veya A L A C A K )

 

Peki Galatasaray’ın gayrimenkulleri nelermiş bir bakalım :

 

Riva Arazisi 1,175,000 metrekare

 

Florya Metin Oktay Tesisleri 22,627 metrekare

 

Kuruçeşme Adası 2,520 metrekare

 

Ali Sami Yen Stadı yanında arsa 2,127 metrekare

 

Hasnun Galip Sokak Kulüp merkezi 3 katlı bina

 

Erenköy’de 3 adet lüks daire 550 metrekare

 

Hemen aklınıza gelen bir soruya cevap verelim:

 

Galatasaray bu gayrimenkullerinin büyük bir bölümünü İPOTEK vermemiş miydi DENİZBANK’a?

Cevap : EVET

 

İsteyenler KAP a yapılan açıklamalardan bu İPOTEKLER i görebilirler:

 

www.hanogluhakan.com/tr/pagedetail/galatasarayspkveborsaistanbulucocukmuzannediyor/168

 

Peki nasıl olacak bu Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisselerinin halka satışı?

 

İŞTE HİLE burada. Kanunen bu ipoteklerin açıklanması ve hisseleri alanların da bu İPOTEKLERİ bilerek alması gerek. Çünkü satış bedellerinden gelecek paraların çoğu bu ipoteklerin kaldırılması için kullanılacak. 

 

KISACA Galatasaray :

 

Yeni yatırımcılar bulup onların da hatırını biraz soracak : )

 

Bankalara kredi almak için ipotek ettirdiği tapulu mallarını kurtaracak

 

Elindeki gayrimenkullerin neredeyse tamamını satmış olacak

 

Galatasaray GYO ismi devam ettiğinden kimse varlıkların satıldığını anlamayacak :)

 

Ve bu ilişkiye GS Sportifi hissedar yaparak, halktan topladığı paraları Hayali Bilet satışlarından yarattığı borçları tahsil etmek amacıyla kullanacak..

 

VAH ZAVALLI VE COK AKILLI GALATASARAY TARAFTARINA VE YATIRIMCISINA...

 

Ancakkk...

 

Sermaye Piyasası Kurulu yetkililerine şimdiden duyuralım. Üzerinde % 200 oranında ipotek bulunan bu gayrimenkullerin halka satışı sırasında, 2010 da HALKTAN BILGI GIZLENEREK yapılan şirket birleşmesi ve hisse satışı, 2012 de sermaye artırımı öncesinde Kanunun açıkça tanımladığı MANIPULASYON benzeri bir operasyon yapılır ve Vereceğiniz izin sonrasında YATIRIMCI KANDIRILIRSA, ortaya çıkacak maddi ve manevi bütün sorumluluklardan KURUMUNUZ ve bizzat YONETICILERINIZ sorumlu tutulacaktır.

 

TAKIPTEYIZ…