AYSAL : "IFLASIN ESIGINDEYIZ....!" DEMIS :) GÜNAYDIN ...

AYSAL : "IFLASIN ESIGINDEYIZ....!" DEMIS :) GÜNAYDIN ...

 

 

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal AYSAL gazetecilere konuşmuş : Sermaye arttırmasak iflas riskiyle karşı karşıyayız

 

Kaynaklar : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22713376.asp

 

http://www.cnbce.com/haberler/sirketler/galatasaray-sermaye-artiriminda-kararli

 

 

Artık bu konuda yazacak kimse kalmadığından bize düştü iş.. Yaptığı açıklamaları teker teker irdeleyelim ne doğru ne yanlış görelim bakalım: 

 

 

Dün bir grup gazeteciyle görüşen Aysal önemli açıklamalarda bulundu. Görüşmenin ayrıntılarını Vahap Munyar yazdı. İşte Galatasaray Başkanı'nın yaptığı flaş açıklamalar: 

 

ÜNAL Aysal, Galatasaray Sportif A.Ş.’deki tartışılan sermaye artırımı adımının gerekçesini ortaya koymak için ilk seçildiği güne döndü:

 

- 4 Mayıs 2011’de başkanlığa seçildim. Önce mali durumumuza baktık. 251 milyon lira zararda olan Galatasaray Sportif A.Ş.’nin 2 milyon 788 bin lira sermayesi vardı. Yani, şirket aslında iflas noktasındaydı. Birileri o yönde adım atsa anında iflas kararı verilebilirdi.

 

2 Milyon 788 Bin TL sermaye vardı evet doğru. Peki 251 Milyon TL zarar nereden kaynaklanıyordu Ünal Bey? 2010 yılında yapılan operasyonla yatırımcının el koyulan stad gelirleri şirketin kasasına girse o zarar oluşur muydu? Buna ilaveten o biletleri şirkete 442 Milyon TL ye satmasaydınız o şirket karda mı olurdu zararda mı? 4 işlem yapalım 442-251=??? kac para kar cikar ortaya Unal Bey ???  PARDON ???  

 

Borç yükü üzerinde durdu:

- Toplam borçlar 328 milyon dolardı. Bunun 78 milyon doları muacceldi.

 

Koskoca Unal Bey  bu rakamları bilmeden mi aldi Başkanlığı diyorsunuz? Koca koca şirketleri yöneten,  Milyar dolarlık operasyonlar gerçekleştiren Ünal Bey bu borcu bilmeden görev üstlenmiş öyle mi?

 

Muaccel borç demek günü gelmiş borç demektir. Galatasaray'ın 78 Milyon USD borcunun günü gelmiş ve siz bunu bilmiyordunuz öyle mi? Bakkal dükkanı bile alsanız bakarsınız toptancılara ne borcu var diye. Siz Adnan Polat'ı bu mali durum nedeniyle suçlayarak düşürmediniz mi Ünal Bey? Nasıl bilmiyordunuz bu kadar borcu?

 

Kulüp yıllardır nasıl yönetiliyor, bütçesiz transferler, anlamsız harcamalar, gereksiz giderler... Bunlar değil mi sebebi bu mali tablonun?

 

Ve tekrar edelim o borçlar kimeydi ? Galatasaray Kulübüne olan borçlar bunun ne kadarıydı? Nerden kaynaklanıyordu?

 

 

Varlık ve gelirlerin durumunu özetledi:

- Türk Telekom Arena, Ocak 2011’de devreye girmiş, koltuk ve loca satışları 3 yıllığına gerçekleşmiş, elde edilen gelir harcanmıştı. Bize önemli gelir yaratacak Riva projesi de hemen devreye girecek noktada değildi.

 

Arena satışlarından elde edilen gelir nereye gitmişti? O stadın gelirleri kaldı mı Sportif A.Ş. de? Hem biletlerine el konuldu hem de o biletler tekrar satıldı Sportif A.Ş.'ye... Kasaya para girmesini engelle ayrıca kasasında mevcut paraya da el koy.. Bu mudur?

 

RIVA Projesi devreye girecek noktada neden değildi? Yoksa çevresindeki araziler konusunda yeni bazı yatırımlar mı yapıldı o dönemde? Devletin hangi makamlarında hangi görüşmeler yapıldı? Osmanlı'lar : ) mı müdahale etti yoksa...

 

RIVA konusunda şu anda yapılan pazarlıkları öğrensek? % 25 mi desek ? Takas mı desek? Üstüne istenen paradan bahsetsek ??? .. 

 

 

Bunun üzerine Rus Bankası VTB’yle görüşüp hisse senedi reposu yapmayı düşündüklerini kaydetti:

- Hisse senedi reposu karşılığında kredi kullanacaktık. Ancak, mevzuat müsait değildi. Bunun üzerine İMKB’de hisse satışına giriştik. Temmuz 2011’den Aralık 2011’e kadar satıştaydık. 96 milyon dolar topladık.

 

 

Bu açıklamanızı dün gibi hatırlıyorum.. Hisse satmayacağız REPO yapacağız diyerek Genel Kuruldan aldığınız izni yani.. Bir Türk Şirketinin hisse senetlerinin Yabancı bir  bankada repo edilemeyeceğini bugün Mülkiye'nin birinci sınıfındaki gençler bilir. Siz sonra mı öğrendiniz? PARDON ?

 

Repo izni için aldığınız izni Hisse satışı için kullandığınızı da söyleseniz? O hisse satışından gelen 96 Milyon USD'ın Sportif A.Ş. yatırımcılarından bilgi saklanarak yapıldığına da değinseniz bi zahmet... ARENA gelirlerinin sadece % 10 'unun Sportif A.Ş.'ye bırakıldığını Halka ne zaman duyurduğunuzu SPK açıkladı geçen gün.. O hisseleri o fiyattan satabilecek miydiniz o bilgi gizlenmese?

 

Ünal Aysal, Galatasaray Sportif A.Ş.’nin sermaye artırımının iki aşamalı olmasını SPK’dan bir tavsiyeye bağladı:

- Sermayemiz ilk artırım öncesi 2 milyon 788 bin liraydı. 13 milyon 940 bin liraya çıkardık. Ancak, 300 milyon liralık bir ekonomik büyüklüğü yönetmek için bu sermaye de yetersizdi.

 

Sermaye artırımı yapmanıza karşı çıkan yok. Bunun küçük yatırımcıdan bilgi gizlenerek yapılmasına karşıyız. Neden bunun sadece % 400'ünü sermaye artırımı, gerisini 25 kat rüçhan yaparak şirkete fon yaratmak ve GS Kulübüne para aktarmak için yaptınız? Hepsini bedelli yapsanız hepsi sermayeye katılsaydı doğru olmaz mıydı?  % 10.000 lik artırımının hepsi Sermayeye katılsa bugün sermaye 13,9 Milyon mu olacaktı yoksa 281 Milyon mu?

 

Galatasaray Sportif A.Ş.’nin 15 bin yatırımcısı olduğunu kaydetti:

- 19 Nisan 2012’de genel kurulumuza kayıtlı sermayeyi 600 milyon liraya yükseltmek isteğimizi götürdük. 410 adet hissenin temsilcisi aleyhte oy kullanırken 153 milyon 452 bin 955 hisseye sahip olan çoğunluk leyhte oy verdi.

 

Elmalarla armutları karıştırmayalım. Kayıtlı sermaye tavanını yükseltmeniz ile bu kayıtlı sermayeyi ödenmiş sermaye olarak gerçekleştirmeniz arasında ilinti nedir? Şirketin sermaye artıracağı tavanı belirlersiniz ve daha sonra da bunu bedelli - bedelsiz olarak hakkani ve ETIK olarak ödenmiş sermaye haline getirirsiniz.

 

Ayrıca o kayıtlı sermaye tavanını yükseltirken bunu repo amaçlı kullanacağınızı belirterek yapmadınız mı? Kayıtlara bakar mısınız rica etsem...  

 

Sermaye artırımını engellemek isteyenlerin 16 kişi olduğunu ifade etti:

- Galatasaray Sportif hisselerini bizim sermaye artırımına gideceğimize dönük ilk görüşmeleri yaptığımız günlerde alan bu 16 kişi birbirinin kopyası dilekçelerle işlemi frenlemek üzere dava açtı.

 

İlk sermaye artırımını kimse ses çıkarmadan yaptınız diye sürekli büyüyen vaadlerinize her zaman inanacak mıydık? Tabii ki karşı çıkacağız ve artık DUR diyeceğiz... 

 

16 kişi birbirinin aynı kopya dilekçelerle başvurmuş diyorsunuz. Bunun gerçek olmadığını herkes biliyor.. Sadece dört dava var Sermaye Artırımının durdurulmasına yönelik. Biri hakim biri avukat biri 13 yatırımcının ortak davası ve sonuncusu da geçen ay açılan tek kişilik bir dava.  Bu davalardan Hakim ve Avukat arkadaşımız dava günlerinden sonra bir vesileyle ve ilginç şekilde davalarından çekildiler. Kaldı 2 dava. O davaların özü aynı : Haksız ve hukuksuz sermaye artırımının durdurulması. Tabii ki aynı hukuk maddesine ve aynı gerekçelere dayanacaklar. 

 

Dilekçeler Ünal Beyi sevmiyoruz diye mi verilecekti? Küçük yatırımcı "Bu sermaye artırımı usulsüzdür Devlet bizi korusun" dedi ve ENGELLEDİ.. 

 

Kendisinin de o kişiler hakkında dava açtığını vurguladı:

- O 16 kişi Galatasaray taraftarı değil. İşlemlerimizi zora sokmak için seferber olmuş insanlar.

 

Davacıların çoğunu tanıyorum. Galatasaraylı olmayan yok. Konunun bu kadar üzerine giden sadece ben FENERBAHÇELİ yim. Bunun aksini iddia ediyorsanız ispatla mükellefsiniz Ünal Bey. 

 

Ayrıca Galatasaray Kulübünün, Galatasaray Sportif A.Ş. hissedarlarının gelirlerine el koymasına karşı çıkmak demek Galatasaraylı olmamak mı demek? Ben sorayım Size, Galatasaray zor durumdayken yardım etmiştiniz yıllar önce O ZAMAN SİZ GALATASARAY HİSSE SENETLERİNİ TEMINAT ALMADAN PARA VERMEMİŞTİNİZ? Galatasaraylı değil miydiniz?

 

- Sonuçta ikinci sermaye artırımı denemenize SPK da fren koydu.

- Maalesef öyle oldu. Böylece 16 kişinin başlattığı süreç, Galatasaray Sportif hissedarlarının çoğunluğunu mutsuzluğa sürükledi.

 

16 kişi haksız mıymış haklı mı? SPK Devlettir. Devlet Kanun kural kaide uygulamakla mükelleftir. Kanunsuz ve kuralsız işlem yaparsanız SPK duruma el koyar ve durumu düzeltir. Öyle de yapmıştır.

 

Bu nedenle mi eski Başkan görevden alındı? Bu nedenle mi Başbakanlık eski Başkan hakkında soruşturma başlattı?  Bu nedenle mi dünyanın hiç bir yerinde izin verilmeyecek bir KÜÇÜK YATIRIMCININ EZİLMESİ HAKKININ GASBEDİLMESİ nin önüne geçildi?

 

16 kişi karşı çıkıyorsa 16 ayrı usulsüzlük vardır ve herkesin soyulmasına gerek yok o 16 kişi Devlet tarafından korunacaktır. 

 

 

- Ama sermaye artırımınız bedelliydi.

- Öyle ama sermaye artırımıyla güçlenecek hisse senetleri onların da işine gelecekti.

 

"Ben yaptım ama hele bi sor NİYE?" demekle eşdeğer bir açıklama. AYIPTIR.. Kanunsuz bir işlem yapamazsınız. Engel olanlara da AMA HERKESİN İŞİNE GELECEKTİ diyemezsiniz. Oyle ise  O işine gelecek olan herkes elini cebine atar gönül rızasıyla getirir para koyar bağış yapar ve kulübünü güçlendirir... 

 

Madem Galatasaray yönetiminin attığı adım hissedarlarının çoğununu işine yarayacaktı SPK neden fren koymayı seçti?

SPK etik dışı davrandı

 

PARDON ..? Bu laf da yeni moda oldu. ETİK dışıymış.. Usulsüzlük Kanunsuzluk Kuralsızlık yapacaksın Devlet izin vermeyince ETİK dışı olacak... Benim cebimdeki parayı benden izinsiz ve rızasız olarak nasıl ve hangi hakla alırsınız ETİK çerçevede???

 

SPK yani DEVLET  küçük yatırımcıyı korumuş, daha sonra diger kulüp ve şirketlerin aynı yolu kullanarak usulsüz sermaye artırımlarına gitmesini engellemiştir

 

 

ÜNAL Aysal, SPK’nın Galatasaray Sportif’in sermaye artırımını tartışmalı hale getiren frenleme kararını şöyle yorumladı:

- SPK’nın küçük hissedarları koruduğu söyleniyor. Galatasaray Sportif’in bize dava açan 16 kişi dışında yüzlerce küçük hissedarı var. O küçük hissedarlar ne olacak? SPK, aslında bunu yaparak etik dışı davranmıştır.

 

Ne mi olacak ben anlatayım. ANLI ŞANLI hukukçularınız anlatamamış Size anlaşılan: 

 

Genel Kurula gideceksiniz

 

Sermaye artırımı yapacağınızı anlatacaksınız

 

İstemeyenler Katılmaz diyeceksiniz

 

Katılmayanların hisselerini değerinden ben alacağım diyeceksiniz

 

Sonra Sermaye artırımına başvuracaksınız

 

SPK uygun bulursa eğer, Siz o katılmak istemeyen 16 kişi mi 16.000 kişi mi  hepsinin HİSSELERİNİ DEĞERINDEN SATIN ALACAKSINIZ

 

Sermaye Artırımına katılmak isteyen varsa  o bahsettiğiniz çoğunluktaki yatırımcılar da sermaye artırımına katılacak paralarını ödeyecek. Galatasaray Kulübü de % 55 oranında nakit koyacak o da nakit yatıracak..

 

O gelen paralar da, yatırımcının bilgisi dışında satılan - alınan  biletlerin paralarını geri almak için değil, Sportif A.Ş. nin büyümesi ve güçlenmesi için kullanılacak

 

ANLADINIZ MI ŞİMDİ?

 

Yani isteyen devam edecek istemeyen devam etmeyecek. O zaman göreceğiz 16 kişi miymiş karşı çıkan daha mı çokmuş...

 

 

- Bundan sonraki adım ne olacak?

- Sermaye artırımında ısrarlıyız. SPK’nın bu konuda çizeceği yeni çerçeveyi bekliyoruz. Ona göre kararımızı vereceğiz.

 

Sizi kandırmışlar. SPK artık yeni bir çerçeve çizmeyecek, O çerçeve çizilmiştir. Siz de o çerçevede başvuru yapacaksınız. Yani kanun kural kaidelere uyacaksınız

 

Bu noktada UEFA’nın mali kurallarını anımsattı:

- UEFA’nın yeni mali kuralları var. Bizim güçlü sermayeye doğru adım atmamızın altında UEFA’nın kriterlerine uyum çabası var.

 

Evet anlıyorum ızdırabınızı. Ama 100 yıllık camia Beşiktaş Spor Kulübü bile o kurallar dolayısıyla Avrupa'ya katılamıyorsa, Siz de ayağınızı yorganınıza göre uzatacak ve bütçenize göre transfer yapacak, HAKSIZ REKABET e girmeyecek, verginizi ödeyecek ve eşit şartlarda yarışacaksınız diğer kulüp ve kurumlarla..

 

Sonra ekledi:

- Kulüplerimiz finansal fair play kurallarına uymazsa, UEFA kupalarına katılma şansını da kaybedebilir. 

 

% 100 DOĞRU... UEFA nın Finansal Fair Play kurallarına UYACAKSINIZ.. Ama haksız hukuksuz usulsüz ve sizin teriminizle ETIK olmayan şekilde değil... Kurallara uyarak.. Yoksa gidemeyeceksiniz Bekleyeceksiniz. Bugun Besiktas'ın beklediği gibi..

 

* Bunları bilsem başkan olmazdım

ÜNAL Aysal, sermaye artırımı yüzünden yaşadıklarının kendisini getirdiği noktayı şu cümleyle özetledi:

- Galatasaray Sportif’in 251 milyon lira zararla iflas noktasında olduğunu, toplam borçların 328 milyon dolara ulaşmasıyla çarkı döndürmenin zorlaştığını daha önceden görsem başkanlığa soyunmazdım.

 

Başta yazdığımı sonda tekrar yazayım... :

 

Siz bu rakamları bilmeden mi aldınız sahi Başkanlığı? Koca koca şirketleri yöneten, Sayıştay Raporuyla tespit edildiği üzere yapılan sözleşmelerden Devletimizin Milyar dolar kaybetmesine sebep olan Ünal Bey...!  Bu borcu bilmeden görev üstlendi öyle mi? 

 

Ünal Bey...

 

Bu konuşmada o kadar çok şey söylemiş o kadar büyük itiraflarda bulunmuşsunuz ki.. Okurken bir kaç gazeteden kontrol etmek zorunda kaldım. Gerçekten söylediniz mi diye.. Hukuka uymayan terimleriniz çoğunlukta... Kontrol ettirseydiniz keşke...  Çünkü maymunun gözü açıldı ve bugün sizi manşetlere çıkaran Medya, yarın bu sözleriniz dolayısıyla sizi yerin dibine geçirebilir.. Bir Türk vatandaşından tavsiye kabul edin... 

 

Ünal Bey.. Yaşça sizden küçük Sizin kadar milyar dolarlık şirketler yönetmemiş ama bu konuda biraz mürekkep yalamış bir uzman olarak söyleyeyim ki BU İŞLER YAŞ.. 

 

Burası PATAGONYA değil TÜRKİYE CUMHURİYETİ.. Geç de olsa güç de olsa Kanunlar Kurallar uygulanır..

 

Tehdit ve şantajla istediğiniz kanunları uygulatıp istemediklerinizi uygulatamazsınız. Biz bunları hatırlattık DEVLET imize ve hatırlatmaya da devam edeceğiz

 

Bence pılıyı pırtıyı toplayın, Siz FEDA edemezsiniz VEDA edin Camiaya ve teşekkür ederek şirketlerinizin başına dönün...

 

 

Yolunuz açık olsun...

 

 

Hanoglu Hakan