AYNI TAS AYNI GALATASARAY HAMAMI..

AYNI TAS AYNI GALATASARAY HAMAMI..

AYNI TAS AYNI GALATASARAY HAMAMI..

 Ocak - Mayıs 2013 Dönemi Rakamlarının değerlendirildiği GALATASARAY DIVAN KURULU toplanmış önceki gün.. Her ay oynanan tüluat bu ay da tekrarlandı.

 

Herkes biliyor ama, biraz da bizim dilimizle anlatmazsak olmaz..

 

http://spor.haberler.com/galatasaray-divan-kurulu-nda-baskan-unal-aysal-4819808-haberi/

 

http://www.cnnturk.com/2013/spor/futbol/07/10/galatasaray.divan.kurulu.toplantisi.yapildi/714908.0/

 

http://www2.galatasaray.org/kulup/haber/17395.php

 

http://www.kukreyenaslan.com/m/?id=9066

 

 

Efendim merak edenler yukarıdaki linklerden detayları okuyabilirler. Ben özellikle yalşaşık 1 yıldır üzerinde durduğum GS nin Mali Durumu ve borçlarına ilişkin satır aralarındaki mesajlara değineceğim:

 

 

- Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri ilk kez katıldılar Divan Kurulu Toplantısına bu ünvanlarıyla

 

- Havaların sıcaklığı dolayısıyla : ) Ağustos ayında yapılacak olan Divan Kurulu Toplantısının yapılmaması kararlaştırıldı.

 

GERÇEK SEBEP BU MU, YOKSA TEMMUZ SONUNDA AÇIKLANACAK OLAN SEZON SONU (Mayıs 2013 sonu) BILANCO VE MALI TABLOLARI MI ALLAH BILIR ARTIK.. CUNKU O RAKAMLARLA AGISTOS SICAKLARI BIRLESINCE SUADA BAYAGI BIR ISLANACAKTI

 

- Toplantıda 2013 yılı Ocak-Mayıs dönemi  5 aylık futbol dışı bütçesiyle ilgili rakamsal veriler Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mete İKİZ tarafından üyelere aktarıldı:

 

Özetleyelim :

 

- Kulübün merkez ve tesisler bütçesi ile amatör branşlar bütçesinin AÇIKLARI

 

  2011 yılında 27,3 milyon lira NEGATİF

 

  2012 yılında 51,6 milyon lira NEGATİF

 

  2013 yılı bütçesinde PLANLANAN HEDEF 89,4 milyon lira NEGATİF

 

 

 

2013 yılı bütçesinde ilk 5 ay için planlanan gelir 91,8 milyon Lira

                                                gerçekleşen gelir 42,7 milyon Lira

 

 

 

 

 

2013 yılı bütçesinde ilk 5 ay için planlanan gider 67,0 milyon Lira

 

                                                gerçekleşen gider 60,5 milyon Lira

 

 

 

MASAALLAH GIDERLERI TUTTURMUSLAR 6,5 MILYON TL FARKLA AMA GELIRLERDE BUTCE YAPILIRKEN IYI SALLAMISLAR 50 MILYON KADAR BEKLENTININ ALTINDA . GERCEKLESMIS .

 

ILK 5 AYDA 25 MILYON TL GELIR - GIDER FARK FAZLASI ( POZITIF ) HEDEFLENIRKEN 18 MILYON TL NEGATIF DURUM ORTAYA CIKMIS...

 

BU 40 MILYON TL LİK FARKIN PLANLANAN NEGATIF - ZARAR HEDEFINI DAHA SIMDIDEN % 50 DAHA KOTUYE GOTURECEGI, VE ZARARIN 150 MILYON TL LERE CIKACAGI GORUNUYOR

 

EYLUL AYINA KADAR AMATOR BRANSLARDA VE TESISLERDE BIR GELIR OLMAYACAGINA GORE YANDI GULUM KETEN HELVA...

 

- Gelelım ARENA Kombine Satış Gelirlerine :  Bütcelenen Gelir 66,4 Milyon TL - Gerceklesen Gelir 20,4 Milyon TL 

 

HADI 10 OLUR - 20 OLUR - 30 OLUR da 46 MILYON TL NASIL EKSIK GERCEKLESIR BUTCE ALLAH ASKINA..

 

BU NASIL TAHMIN? BU NASIL HEDEF? BU NASIL SATIS?

 

AMA METE BEY YARDIMA KOSUYOR HEMEN KOLTUK DEGNEGIYLE :

 

- "Aslında bu gelir gerçekleşti ama satışların önemli bir bölümü kredi kartıyla yapıldığı için kasaya girmesi önümüzdeki birkaç ay içinde olacak" MIŞŞŞŞŞ...

 

BELKI DIVAN KURULU UYELERI YAŞ ITIBARIYLE BU MASALLARI DINLEMIŞ OLABILIRLER AMA.. BIZ BIRAZ GERCEKLERE DEĞINELIM :

 

- MAYIS 2013 SONU SATIŞ RAKAMLARI GALATASARAY SPORTIF A.Ş. TARAFINDAN VERILECEK BILANCOLARDA GORUNECEK. CUNKU ZATEN GS SPORTIF A.Ş. YE AIT OLMASI GEREKEN HASILATIN % 90 ına KULÜP TARAFINDAN EL KONULSA DA, BUNLAR DAHA SONRA USULSÜZ OLARAK TEKRAR ŞİRKETE SATILMIŞTI HEM DE 17 YILLIĞINA.. BU DURUMDA BU GELİRLERI ZATEN GORECEGIZ TEMMUZ SONUNA KADAR AÇIKLANMASI GEREKEN BILANCOLARDA. O ZAMAN DA TAKKE DUŞECEK KEL GORUNECEK. ÇUNKU KREDI KARTI ILE DE SATSANIZ TAHAKKUK ESASIYLA SATIŞLARIN NE KADAR OLDUGU ACIKCA GORUNECEK.

 

- AYRICA BU SATIŞLAR MADEM KREDI KARTIYLA SATILDI, ÇEKIN BANKADAN ODEYIN ISKONTOLU DI MI? YOK YAPAMAZLAR KI. CUNKU TUM GELIRLER TEMLIKLI BANKALARA. BANKA DENIZBANK DA OLSA OYLE BIRAKMAZ PARAYI KASINIZIN GOZUNUZUN HAYRINA :)

 

Devam Edelim Mete Beyin açıklamalarına:

 

- Kulübün hiçbir amatör şubesi kar sağlayamıyor; ilk 5 ay içinde basketbol şubesi 17,7 milyon lira, voleybol şubesi 6,1 milyon lira ve su sporları şubesi 3,6 milyon lira eksiye düştü.

 

VAH VAH VAH.. BU SENE BASKETBOLDA ŞAMPİYON DA OLMUŞTUNUZ Dİ Mİ? SADECE BU 3 ŞUBEDEN 27,5 MILYON TL ZARAR.. Hem de İLK 5 AYDA SADECE.. BAKAR MISINIZ AVRUPADA ILK 10 KULÜP ARASINA GIRECEK TAKIMIN HAL-İ PÜR MELALİNE...

 

_____________________________________________________________________

 

Muhalefetin Ağır Topu TANER AŞKIN her zamanki gibi gerçekleri dile getiren bir isim oldu :

 

 

- Çok zor bir dönem başlıyor zor bir işe soyundunuz ama Sayın Başkan böyle olmasını siz istediniz.

 

-  Yönetimler ekip işidir başarıda başarısızlıkta müşterek mesuliyettir. Ama her kim olursa olsun sıfatı ne olursa olsun, kimsenin kimseyi suçlayarak kişisel itibarını rencide ederek, dışlayarak hatta ötekileştirerek bir şekilde yıpratmaya ne hakkı vardır ne selahiyeti vardır

 

-  Sayın Başkan ve Yönetime sesleniyorum her ne sebeple olursa olsun iki senedir hatta bugün bu saatte dahi Arenanın GS Kulübü adına tapu kayıtlarına yaptırılması gereken işlem neden hala yapılmıyor. Biz bu konuda ne kadar gecikirsek etrafta o kadar çok asalak peydah olur. Bunlardan kurtulmanın yegâne yolu daha fazla vakit kaybetmeden tapu işlerini tamamlamaktır.

 

- GS de yaklaşık 58 yılını idrak etmiş bir arkadaşınız olarak hiç hak etiğime inanmadığım bir olaydan dolayı “DİSİPLİN KURULUNA SEVK” edildim 6 Ay hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırıldım. Sebep GS ın haklarını korumak için yapmış olduğum çalışma konuşma ve konuların ciddiyetle takibi eğer bunlar suç ise veya suç olacaksa benim için çokta önemli değil ben bunları çoktan aştım.

 

- GS nin menfaati olacağına inandığım her yerde her zaman ve her şartta hiçbir şekilde hiçbir şeyden çekinmeden üzerime düşen görevi yapacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın.

Zira kimsenin benim GS lılığımı elimden almaya gücü yetmez.

.

- GS nin konuları tartışmalarını ve önerilerini Divanda 10 dk süre sınırlamasıyla önleyemezsiniz bu GS lılığın özüne aykırıdır, GS lilik haklarına da aykırıdır.

 

 

- Sn Başkan, Hisse satışlarında yardım aldınız mı? (Danışman, Profesyonel elemanlar vs.) Hisse senedi satışlarını siz mi yönettiniz.?

 

- Hisse senedi satışı ve birinci sermaye artışından gelen 296 milyon TL yaklaşık 160 milyon Dolarlık gelir elde etmiş iken o tarihte faiz leri ile birlikte 115 milyon Dolar olan borcu ve 526 milyon Dolar olan teminatları neden kapatmadınız? Bu paranın 98 milyon Dolarlık kısmı Futbol Aş ye 36 milyon Dolarlık kısmı Basketbol ödemelerine geri kalan kısmı ise günlük harcamalar ve bir miktarda yatırımlarda kullandınız bunun izahı var mı? Varsa nedir?

 

- Zira teminatlarda kefaletleri olan eski Başkanlarımız hatta vefat eden Özhan Canaydın bile bu borcun halen kefilleri gözüküyor.

 

 

- Tekrar hisse senetlerine gelmek istiyorum bu kadar başarı bu kadar iyi neticeler marka değeri ama bir şey hala soru işareti iki sene önce bugün 420 TL olan hisse senedimiz bugün 25 ,30 TL arasında gidip geliyor. Bunun izahı nedir? Ciddi bir değer kaybı olan bu husus ne şekilde izah edebilirsiniz?

 

-  Sayın Başkan 108 Yıllık bir kurum olan GS de iki ayrı kuruluş olan ana kulüp ve şirket aynı zamanda iki ayrı hükmi şahsiyet sıfatını taşımaktadır. Şirket ticaret kanuna göre, Kulüp dernekler yasasına göre yönetilmek zorundadır. Bu organizasyonu nasıl realize edeceksiniz?

__________________________________________________________________________

 

Sonra Ünal AYSAL aldı sazı eline :

 

- 2011 de aldığımız Yetkiler, 2014 Mayıs sonuna kadar geçerli. Yeni yetki ihtiyacı yok BEYEFENDI ARTIK NE AMAÇLA KULLANACAKSA YETKILERI AMAAANNNN DIYOR HALA KULLANABILIRIZ O YETKILER BIZDE

 

- Yeni Secim 1 senelik mi 3 senelik mi tartışmasına gerek yok. Seçim 3 sene için yapıldı Ama 1 sene için derseniz mesajı alırız.. GIDERIZ DIYOR ARKADAS. ABA ALTINDAN SOPA GOSTERIYOR DIVAN KURULU UYELERINE..

 

 

- Konsolide borçlar, bankalar hiçbir zaman 160 milyon dolara çıkmadı.  2015’e kadar biz banka borçlarını ödemezsek, sabit tutarsak o tarihe kadar eklenecek banka faizleriyle 160 milyon dolara gelinebilir

 

UYANIK AYSAL KONSOLIDE BORÇLARDAN BAHSEDIYOR SADECE ŞİRKETIN 350 MILYON USD DAN FAZLA BORCU OLDUGUNU SOYLEMIYOR. KENDILERININ HALKTAN GIZLEYEREK YAPTIGI USULSUZ SATISLA "GELIR - ALACAK" YAZDIGI 320 MILYON TL YI BORCLARDAN DUSUYOR. NET BORCU SOYLUYOR. OYSA O RAKAM MUKERRER YAZILMIS BIR GELIR. ONU SAYMAMASI GEREK

 

 

- “Neden banka borçlarını ödemediniz, diğer borçları ödediniz” diye soruyor uyeler. Borç borçtur, hangisini ödersek ödeyelim, namusumuzu temizlemek zorundayız. Borç müessesemizin ağır bir şekilde yükümlülüğüdür ve biz bu yükümlülüğü kendi tercihlerimize göre değil, Galatasaray’ın gerçeklerine göre günü gününe işlemek zorundayız.

 

ŞÜKÜR BIR DOĞRU LAF SOYLEMIŞ AYSAL. ONCE BORÇLARI KABUL EDECEK SONRA DA NAMUSUNU TEMIZLEYECEK. AMA HEYHAAATTT IKINCI BOLUMU SADECE SERMAYE ARTIRIMI ILE YAPIYOR. NE FUTBOLDAN NE SATISLARDAN NE DE AMATOR BRANŞLARDAN GELIR FALAN ELDE ETTIĞI YOK

 

 

- Hisse satışından gelen para 165 milyon TL.  Sermaye artışından giren para 130 milyon TL. Bunları topladığımız vakit 295 milyon Türk Lirası ediyor.  Oyle Milyar falan değil

 

BU RAKAMLAR TOPLAMI YAKLASIK 160 MILYON USD EDIYORDU HISSE SATIS VE SERMAYE ARTIRIM ZAMANINDA. NE OLDU? BANKA BORCLARI TAMAMEN KAPANIYOR VE GALATASARAY KAZANDIGINI HARCAR DURUMA GELIYORDU OYSA SIMDI DURUM BOYLE MIDIR? BU KADAR PARA NE YAPILDI? BUNLARA KAZANILANLARI EKLEYIN NE OLDU SAMPIYONLUK PARALARI - SAMPIYONLAR LIGI GELIRLERI - YOK SATAN KOMBINELER ? NEDEN HALA BORC ICINDE KIVRANMAKTASINIZ?

 

 

-   Galatasaray’ın 200 milyon dolarlık senelik bütçesi var. Yani evvela yaşamamız lazım, sonra da borçlarımızı ödememiz lazım. Biz buna rağmen son iki senedir üst üste ek borçlanmadığımız gibi, haysiyetli bir müessese olarak  masraflarımızı her ay sonu normal olarak ödedik. Bir takım genel borçlarda azaltmaya gittik.  Bu sene sonu rakamların ne olacağını, Eylül ayındaki çıkacak tablolarda göreceksiniz. Şu anda benim önümdeki hesaplara göre toplam borç-alacak farkı 450 milyon liradır. Bunları da dolara böldüğümüz zaman, sizlerle her ay paylaştığımız dolar cinsinden rakamlara ulaşıyoruz.

 

NERESINI DUZELTEYIM BU ACIKLAMANIN.. 160  MILYON USD PARA CUKKALAYACAKSINIZ HISSE SATISLARINDAN VE SERMAYE ARTIRIMINDAN. SONRA BUNLARLA NORMAL YASAMINIZI SURDURECEKSINIZ.  BORC KAPATMAYACAK VE YENI BORC ALACAKSINIZ... YENI BORCLARI AY SONUNDA ACIKLANACAK TABLOLARDA GORECEGIZ AZALTILDIGI SOYLENEN RAKAMLARI DA. AMA BEN SUBAT SONU BILANCOSUNDA OLAN BORCLARI HATIRLATAYIM. BUNLARA 3 AY ICINDE ALINAN BORCLAR DA ILAVE EDILECEK

 

  

 


BİR DE AYSAL IN GOREVE GELDIGI 2011 MAYIS RAKAMLARINA BAKALIM

BU MU AZALTILAN BORCLAR AYSAL? KIMI KANDIRIYORSUNUZ?

 

 

- Satılan Hisseler kimde diye soranlara söylüyorum. Hisseler 15 bin yatırımcının elinde. Bunu SPK olsun, diğer kurumlar olsun, hatta adli kuruluşlar olsun teker teker araştırdılar ve bu hisselerle bizim hiçbir şekilde ilgili olmadığımızı gördüler.

 

PARDON DA O SATILAN HISSELERIN NEDEN BORSADA ISLEM GORMEDIGINI, KIMIN BU KADAR FİYAT DUSMESINE RAGMEN HİC HISSE HAREKETI YAPMADAN KAGITLARI TUTTUGUNU KIME INANDIRACAKSINIZ. HERKES SALAK MI?

 

 

AYSAL Bizim iptal ettirdiğimiz Sermaye Artırım talepleri konusunda da TANER ASKIN'a ve DİVAN'a bilgi veriyor. NASIL BOYLE BIR ACEMILIK YAPTIK diye:

 

 

-   Danışmanlık aldık, evet. Hem hisse satışında, hem de sermaye artışında. Halen de danışmanlık almaktayız. Çünkü başka bir planlamamız daha var.

 

 

BİZİM REDDETTIRDIGIMIZ IKINCI SERMAYE ARTIRIMI BASVURUSU DOLAYISIYLA BIR GUNAH CIKARMA BU. YENI PLANLARINI DA BILIYORUZ VE O PLANI DA ENGELLEYECEGIZ MERAK ETMESIN. 

 

 

- Stadın devri hala yapılmadı NEDEN? Geçen dönemde stadın devri konusunda çok ciddi çalışmalarımız oldu. Fakat stadımız teknik detaylara girdiğiniz vakit bir muamma. Stat güzel, tamamıyla yapılmış, gördüğünüz vakit üzerinde çalışılabilir, maçlar oynanabilir durumda. Ama biz altyapıyı bile devre arasında değiştirmek durumunda kaldık. Bugün bürolar dahil, tavanlar dahil her taraf akıyor. Bunların hepsinin ince ince not haline getirilip devraldığımız firmadan bunların yapılmasını talep etme hakkımız var. Bu hakkı kaybetmek istemiyoruz. Alelacele burayı devraldığımız vakit bütün masrafları bizim üstlenmemiz gerekiyor. Onun için sıkıntılı gözükse de bu iş sonuçta olacak. Bizim de elimizden geleni yaptığımızdan lütfen emin olunuz. Kasıtlı bir gecikme yok.

 

 

BÖYLECE STADI HALA DEVRALMADIKLARINI AGIZLARIYLA ITIRAF ETTILER. ASLINDA SEBEP BAŞKA. DEVRALDIKLARI ZAMAN 15.000 KISILIK EK SAHA VE USTU KAPATMA YUKUMLULUKLERI DOGACAK. ONLAR 3 YILDIR HALA TAVANLARIN AKTIGINI SOYLUYORLAR 1 AYDA TAMAMLANABILECEK BIR ISTIR BU. 2 DEFA SEZON ARASI VERILDI. HALA BEKLIYORLAR. BU KONUDA SPOR BAKANLIGI - GSGM DE ISI AGIRDAN ALINCA DURUM BU AHVALE GELDI TABII. YIYIN EFENDILER YIYIN BU HAN-I İŞTİHA SIZIN. PATLAYINCAYA AKSIRINCAYA TIKSIRINCAYA KADAR YİYİN...

 

 

Bir yıldır söylediğimiz her şey teker  teker gerçekleşiyor. Bizzat en yetkili ağızlardan itiraf ediliyor. Demek ki bahsettiğimiz KIYAMET SENARYOSU hala gündemde ve DAVULUN SESI artık iyice yakınlaşıyor..

 

Bugünler daha iyi günleri.. TWITTER ın meşhur sözüyle bitireyim.. FAVLAYIN BEKLEYİN : )

 

 

 

 

Hanoglu Hakan